Güncel

(Foto)Grand Cevahir Otel Önünde Nükleer Karşıtı Eylem

 

İstanbul: İstanbul Nükleer Santraller Zirvesinin bugün(30 Mayıs) ve yarın Grand Cevahir Otel’de gerçekleşmesi üzerine Greenpeace ve nükleer karşıtı platform üyeleri otel önünde “zirve”yi protesto etti.

Greenpeace üyesi 9 kişi, sabah saatlerinde Grand Cevahir Otel’e gelerek eylem yaptı. Eylemcilerden bir kısmı otel tabelasının asılı olduğu bölüme çıkarak “Nükleer felaket burada başlıyor” yazılı pankartlar açtı. Gözaltına alınan Hilal Atıcı, “Burada olmamızın asıl nedeni geçen haftalarda Soma’da yaşadığımız büyük faciadan sonra nükleerin ne kadar tehlike olduğuna bir kere daha dikkat çekmek ve orada yapılan hataları da burada tekrarlamamak için buradayız” dedi.

Nükleer Karşıtı Platform adına yapılan açıklamada toplantının, “Nükleer Rant Bölüşüm Zirvesi” ve amacının ise 16 milyar dolar olduğu ifade edilen rantın paylaştırılması olduğu ifade edildi. Nükleer karşıtı hiç bir bilim insanının davet edilmediği toplantında nükleer yandaşlarının  “al gülüm ver gülüm” seremonisi gerçekleştirdiği söylendi.

Açıklamada, “Türkiye inşaat müteahhitliği şirketleri ile boru ve kablo ürecilerine açık olduğu belirtilen 16 milyar dolarlık ranttan pay almak isteyen rant takipçileri şunu asla unutmasınlar; Türkiye halkının geleceğini tehdit edecek, yaşam hakkını riske sokacak bu projelere destek verecek, oradan nemalanmak pahasına, halkımızın varlığını ipotek altına sokacak şirketler gözümüz üzerinizde olacak” denildi.

Açıklamada, “Nükleerin de fıtratında ölüm var mı”, “Karadeniz kanserden ölmek istemiyor” yazılı dövizlerin açılmasının yanı sıra sık sık “Nükleere inat yaşasın hayat” ve “Nükleer santral çatlar patlar, güneş rüzgâr bize yeter” sloganı atıldı. Eyleme Sol ve Gelecek Partisi destek verdi. 

[widgetkit id=720]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu