Güncel

Greif işçileri ile sinema keyfi…

 

İstanbul:Direnişlerinin ve işgallerinin 16. gününde Greif işçileri ile bir gece. İnsanca yaşam yaşanabilir ücret için mücadelesini sürdüren Greif işçileri büyük bir mücadele ruhu ile direnip ziyarete gidenleri adeta bir yoldaş sıcaklığı ile karşılıyorlar. Ne sohbetlerine doyum oluyor ne de o sıcacık çaylarına.

Efe Köy Entel Köye Karşı, Greif işçileri patrona

Fabrikaya gittiğimizde bir sessizlik hakimdi. Meğer sinema etkinliği varmış, bizler de eşlik ettik. Hep birlikte büyük bir keyifle “Emek sinemasının” organize ettiği filmimizi izledik. Efe Köy Entel Entel Köye Karşı’yı izledik hep birlikte. Film bittikten sonra biraz sohbet ettik direnişçilerle. Patronun kalelerini yıkmakta kararlı olduklarını söyleyen işçiler, gerekirse ailelerimizi de getireceğiz, burası bizim ekmek teknemiz biz var ettik burasını diye direnmekte kararlı olduklarını bir kez daha belirttiler.

“Bu suskunluk hiç hoşumuza gitmiyor!”

Geçmişten bu güne zafere giden yol hep mücadele etmekten ve savaşmaktan geçmiştir. Uzun bekleyişler bazen yorar insanı, ama emek vermeden hiç bir şey kendiliğinden olmaz. Bunun farkında olan işçiler direnmekte ve emek vermekte ısrarlılar. Kendilerinin kararlı ama sendikalarının işlevsiz kaldığını belirten işçiler, patronlarının da bazı işçilerin evlerine kâğıt gönderip grev kırıcı olmaya davet ettiğini belirttiler. Sendikanın suskunluğunun hiç hoşlarına gitmediğini belirten işçiler ne olursa olsun biz buradayız, direniyoruz direneceğiz dediler.

Ben Kürt olduğum için yazmak istediklerimi tam anlamı ile ifade edemiyorum!

Sohbet esnasında birde direnişçilerin arasında kalemi güçlü bir direnişçimizle sohbet ettik. Ahmet Mekin Demir,  şiirlerinden bir tanesini paylaşarak, şiir yazmayı çok sevdiğini ama Türkçeyi iyi ifade edemediği için zorlandığını belirtti. Şiiri bir de emekçi eller yazarsa böyle güzel oluyormuş, bizim çok beğendiğimiz Demir’in şiirini sizinle de paylaşmak istedik.

Direnmeden savaş olur mu?

Bize ağlayın diyorlar,

Fakat gözyaşlarınız akmadan.

Gözyaşı akmadan ağlamak olur mu?

Direnin diyorlar

Kimse zarar görmeden

Direnmek olur mu?

Eylem yapın diyorlar

Sesinizi duyurmadan sessizce.

Ses çıkarmadan ses duyurmadan

Eylem olur mu?

Kavga yapın diyorlar,

Fakat kimse zarar görmeden.

Zararsız kavga olur mu?

Zalimin zulmüne karşı direnin diyorlar

Zalimin zulmünü kırmadan

Zalimin zulmü kırılmadan

Direnmek olur mu?

Değerli arkadaşlar işte bu zihniyeti.

Yıllardır bu zihniyeti bize karşı dayattılar

Buda yetmezmiş gibi

Çelikten zırhtan yapılmış silahları,

Etten kemikten bedenimize

Karşı dayattılar beden yetmeyince

Gözlerimize göz diktiler.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu