GüncelManşet

Greif işçilerinin direnişi sürüyor

 

Bayer, Nestle, Dove, Univer ve Danona gibi firmalara üretim yapan Greif grubunun Sunjüt çuval fabrikasında yetkili sendika DİSK Tekstil ile patron arasında yapılan toplu iş sözleşmesi süreci, işçilerin hakları için fabrikayı işgal etmesiyle yeni bir boyut kazandı.

İşverenin 66 maddelik toplu sözleşmede, aralarında 4 ikramiye ve yüzde 30 zam hakkı ile taşeronlaştırmanın kaldırılması gibi işçilerin “kımızı çizgi” olarak nitelendirdiği maddelerin de olduğu 10 başlıkta anlaşma sağlanamadı. Hadımköy ve Dudullu’daki fabrikalarda yaklaşık 1500 işçinin 44 firmaya dağıtıldığını söyleyen işçiler, taşeron şirketlere dağıtılmalarının hak aramalarının önünde büyük engel olduğunun altını çizdi.

Fabrika kapatma tehdidine işgalle yanıt
İşçilerin 10 maddedeki haklarında ısrarcı olmalarına karşı işveren ise “Bu maddeleri asla kabul etmeyiz, gerekirse fabrikayı kapatırız” tehdidi savurdu.

Patronun  tehditleri üzerine harekete geçen işçiler üretimden gelen güçlerini kullanacaklarını, fabrikadan ayrılmayacaklarını ve haklarını alana kadar mücadele edeceklerini söyleyerek fabrikayı işgal etti, direnişe geçti.

İşçiler, fabrikanın kapanmasını istemediklerini fakat kölece çalıştırma koşullarını da kabul etmeyeceklerini belirtti.

‘Taşeronda çalışmak istemiyoruz’
Greif çuval fabrikasındaki işgalin ilk akşamında 500 işçi sabaha kadar fabrikadan ayrılmadı. “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” yazılı bir pankart hazırlayan işçiler, sloganlar, şarkılar ve halaylarla direnişlerini sürdürdü.

Yaklaşık 150 kadın işçi de işgalin en ön saflarında yer aldı. Çalışma koşullarının zor olduğunu, 12 saatlik çalışmanın karşılığında asgari ücrete mahkum edilmelerinin kabul edilemez olduğunu söyleyen kadın işçiler, “Taşeronda çalışmak istemiyoruz. Fazlasını değil, yasal haklarımızı istiyoruz” dedi.

DİSK Tekstil’den açıklama
Fabrikada yetkili sendika olarak toplu sözleşme sürecini sürdüren DİSK Tekstil’in Genel Yönetim Kurulu da yazılı bir açıklama yaptı. Yaklaşık bir aydır devam eden görüşmelerde titizlikle hareket ettiklerini söyleyen sendika, süreci üyelerinin talep ve beklentilerine uygun şekilde tamamlamak istediğini belirtti.

İşverene 150 lira iyileştirme artışı, ilk yıl için yüzde 20 artış, yılda 4 ikramiye, hafta içi fazla çalışmalarda yüzde 100 ödeme ve taşeron çalıştırılmama taleplerini sunan DİSK Tekstil, işçilerin taşeronlaştırmaya gösterdiği tepkiye hak verdiğini ifade ederken, yasal süreç sonunda sonuç alınamaması halinde greve gidileceğini açıkladı.

video için : http://capul.tv/greif-iscileri-fabrikayi-isgal-etti/

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu