Güncel

Grup Yorum üyelerine tahliye çıkmadı

6’sı tutsak 15 Grup Yorum üyesinin yargılandığı davada, tutsak üyeler tahliye edilmedi. Duruşma 17 Eylül tarihine ertelendi

Grup Yorum üyeleri Helin Bölek ve Bahar Kurt’un da aralarında bulunduğu 6’sı tutsak 15 Grup Yorum üyesinin yargılandığı davaya devam edildi. Grup Yorum üyelerine tahliye çıkmazken duruşma 17 Eylül tarihine ertelendi.

Evrensel’in haberine göre İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “terör örgütünü yönetme” iddiasıyla görülen duruşmada Grup Yorum üyeleri de yargılandı. Tanık İrem B.’nin beyanında “Bu kişileri yasal olan eylemlerden tanıyorum. Örgüt üyesi olup, olmadıkları konusunda bilgim yok” dedi. Daha sonra tutsak Grup Yorum üyeleri beyanda bulundu. Bahar Kurt, Grup Yorum üyeleri olarak açlık grevinde olduklarını söyleyerek, “Sansür, yasak, baskı ve adaletsizlik yüzünden açlık grevindeyiz. Bu tutuklamalar devrimci sanatçıları bitirmeye yöneliktir. 20’den fazla arkadaşımız tutuklandı, tüm konserlerimiz yasaklandı. Konser yasakları ve terör listeleri, kurum baskınları bitene kadar süresiz açlık grevindeyiz” diye konuştu.

‘Tek isteğimiz adil yargılama’

Helin Dölek ise savunmasında şunları söyledi:
“Videolar, silahlar ve parmak izleriyle suçu sabit bulunan IŞİD’ciler beraat ettiriliyor. Bir adaletsizlik ile karşı karşıyayız. Bu mahkemeden lehe bir karar bekliyor muyum? Bilemiyorum. Adaleti bu salonda görmeyeli çok oldu. Biz mahkeme salonlarında suçsuzluğumuzu anlatarak adaleti ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Bugün 4 Grup Yorum üyesinin açlık grevinde olmasının nedeni budur. Haksız ve adaletsiz şekilde buralardayız. Sizden tek istediğimiz adil bir yargılama.”

Sanık avukatları da söz alarak gizli tanıkların ifadelerindeki çelişkilere değindi. Müvekkillerinin uzun süre tutuklu kalmalarının hukuka aykırı olduğunu vurgulayan avukatlar, müvekkilleri için beraat talep etti. Mahkeme Grup yorum üyelerine tahliye talebini reddederken dava kapsamında tutuklu bulunan Alişan Gül’ün tahliyesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 17 Eylül’e ertelendi. (Haber Merkezi)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu