GüncelManşet

Gülsuyu halkı, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz”

 

Kartal: Gülsuyu ve Gülensu halkı, mahallede yaşanan çete saldırılarını ve süren polis ablukasını bugün (26 Ocak) Gülsuyu’ndan Maltepe’ye yaptığı yürüyüş ile protesto etti.

“Yaşam alanlarımızı savunuyoruz” yazılı pankart açan kitle yürüyüş boyunca, “Çeteler halka hesap verecek”, “Katil polis Gülsuyu’ndan defol”, Evime, komşuma, mahalleme dokunma”, “Çeteler vuruyor, devlet koruyor” sloganlarını attı. Yürüyüşte yine atılan sloganlar ve ajitasyonlarla, devlet yolsuzlukları ve “kentsel dönüşüm” saldırısı teşhir edildi, mücadele çağrısı yapıldı. Yürüyüş boyunca çevreden birçok insanda eyleme alkışlayarak destek verdi. Eylemde Gezi şehitleri de anılarak, “Yaşıyor” denildi.

Eyleme Partizan’ında aralarında bulunduğu çok sayıda devrimci kurum, mahalle dernekleri ve forumlarda katıldı.

Maltepe Meydan’a gelindiğinde ise önce saygı duruşunda bulunuldu. Ardından ilk sözü Gülensu Mahalle Muhtarı Sabri Şakar alarak, çetelerin desteklenerek mahalleyi işgal eder duruma getirildiklerine dikkat çekti. Kurşunlanan mahalle gençlerinin hapishanede, çetelerin dışarıda gezdiğine dikkat çeken Şakar, Gülensu halkının çetelere taviz vermeyeceğini belirtti.

Şakar’ın ardından söz alan Gülsuyu- Gülensu Yaşam Merkezi’nden Yücel Demir, çetelerin onca delile karşın halen dışarıda olmasına dikkat çekerek, “Çetelerden hesap sormayı ahrete bırakmayacağız” dedi.

Gülsuyu- Gülensu Güzelleştirme Derneği Başkanı Ali Şengül eylemde söz aldı. Şengül konuşmasında, mahallenin kuruluş sürecini anlatarak bugün mahallede yapılmak istenen rant projelerine dikkat çekti. Geçmişte zor yoluyla mahalleye girilemediğini hatırlatan Şengül, şimdilerde yozlaştırma ile mahallenin kültürünün yol edilip teslim alınmak istendiğini belirtti. Çetelerinde bu yozlaştırma politikasının ürünü olduğunu belirten Şengül, bu saldırıya karşı koyuş gerçekleştirdikleri için saldırıların hedefi olduklarını söyledi. “Bizler üç beş çete artığına mahallemizi teslim etmeyeceğiz” diyen Şengül, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Eylemde basın açıklamasını Gülsuyu- Gülensu Mahalle Meclisi adına Enver Delibaş okudu. Delibaş, Partizan ve ESP okurlarının, Özgür Gelecek ve DİHA muhabirlerinin yaralandığı, Hasan Ferit Gedik’in katledildiği, 2013 yılından bu yana süren çete saldırılarını hatırlatarak, ardından gelişen polis ablukasına, gözaltı ve tutuklama terörüne dikkat çekti. Delibaş meclisin taleplerini;

-Tüm çeteler ve destekçileri tek tek yargılansın,

-Demokratik tepkilerini ortaya koyduğu ve yozlaşmaya karşı mücadele verdikleri için tutuklanan devrimciler serbest bırakılsın

-Tüm çetecileri ve saldırılarını görmezden gelen polisin ablukası son bulsun.” şeklinde sıralayarak açıklamayı sonlandırdı.

Eylemde 9 ay önce çete saldırısında bıçaklanarak yaralanan Cemil Demir’de konuşarak, saldırılara boyun eğmeyecekleri belirtti. Demir çete saldırısına ilişkin 27 Şubat’ta Anadolu Adliyesi’nde görülecek olan duruşmaya katılım çağrısı yaparak konuşmasını sonlandırdı. Eylemde ayrıca Maltepe Forumu’ndan Ali Kemal İpek’te konuşarak örgütlü mücadele çağrısı yaptı.

Eylem atılan sloganlarla sonlandırıldı.

[widgetkit id=451]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu