Güncel

Gülsuyu Mahallesi’nde Gazete değerlendirmesi

 

Gülsuyu:20 Mart Perşembe akşamı Gülsuyu Mahallesi Özgür Gelecek gazetesi okurları olarak gazetemizin 93. Sayısını okuyarak değerlendirdik. Uzun bir zamandır sokakların sıcaklığından dolağı düzene oturtamadığımız gazete değerlendirmelerini ısrarla sürdürme çabalarımız başarıyla sonuçlandı ve her hafta Perşembe günü gazetemizi toplu okuyarak değerlendirme üzerinde tartışma kararı aldık. Geniş bir katılım sağlanan değerlendirme toplantısında öncelik olarak ortak belirlenen yazıları okuduk.  “hırsızın ve katilin faşist terörü varsa isyanımız var” “yerel seçimler ve işçi sınıfının talepleri”  başlıklı yazılar ve pusula ile göğün yarısı sayfalarının tamamı okunarak üzerinde konuşuldu.

İlk olarak sayfa üç’te bulunan “hırsızın ve katilin faşist terörü varsa isyanımız var” yazısı okundu ardından yazının son bölümlerinde bulunan “halk hareketi esas olarak kendiliğinden bir seyir izlemektedir “  diyerek devrimciler bu durum karşısında öz eleştirel yaklaşımını samimi bulundu. Nasıl yapılması/olması gerektiğini de yazının içeriğinde ortağa koyuyor. Her devrimcinin öncelikle kendisinden başlayarak örgütsüz yaşamını örgütleyip bulunduğu alanlardaki dar pratikçi yaklaşımları ve içerisinde bulunduğu kısır döngü kalıplarını parçalayarak, halk kitleleriyle daha fazla ilişkilenip, önder vasfını güçlü tutup, kurtuluş yolunun tek alternatifinin propagandasını yaparak sokakta, barikatta, okulda, fabrikalarda, kitleler içerinde olunması gerektiği konuşuldu.  Böyle bir devrimcinin bugün bu haliyle tek başına kitleleri sokaklara dökebileceği konusunda tartışmalar yaşandı.  

Toplantının son konusu olarak, Yeni Kadın sayfasını okundu.  Çağlayan Adliyesi’nde Hanıme Arslan isimli kadın oğlu tarafından katledilmesi kadın cinayetleri (katliamları)  ve kadın sömürüsü üzerine konuşuldu. Toplantının büyük bir bölümünü bu konu üzerinde geçti. Genel olarak okurlarımızın bakış açılarının farklılığı gözlemlendi. Kadının var olan toplumda erk-egemen sistemde fiziksel, duygusal, cinsel, bedensel, emek olarak sömürülmesi ve genel olarak ezilen cins olması üzerine önemli konuşmalar ve tartışmalar yaşandı.  Uzun bir zamandır ilk defa geniş bir gazete değerlendirmesi olmasına rağmen,  kişiyi geliştiren ve örgütleyen bir toplantı gerçekleşti diyebiliriz.

Gülsuyu bir ÖG okuru 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu