GüncelManşet

Gülüşün korkuttu Hrant. Ve korkutacak ebediyen

Gülmek bir Halk gülüyorsa güzeldir diyor Edip Cansever. Evet bir halkın gülüşü için gerçeklerin devrimcisiydi Hrant. Öyle ki bu nedenle katledildi. Hrant Dink katledileli tam yedi yıl oldu ve yedi yıl boyunca katiller aklandı, beslendi, yetiştirildi. Paralel devlet tartışmaları ekseninde aklanmak istenen devletin en çarpı teşhiridir Hrant ve yedi yıldır adalet arayışı… bu adalet arayışında devlet davayı aklamak isterken binler bugün haykırdı bu dava bir bitti demeden bitmez..

Hrant Dink’i anmak amacıyla Taksim’de toplanan kitle Agos Gazetesi önüne kadar b,r yürüyüş gerçekleştirdi. Binlerin katılım g österdiği anma yürüyüşünde öfke gözlerden kaçmadı. Yürüyüş sırasında Gezi direnişinde yaşamını yitirenleri isimleri anılarak “Burada” diye bağırıldı. Eylemde ayrıca “Roboski’nin hesabı sorulacak” sloganıyla Roboski katliamı da kınandı. Bandista grubu yürüyüş boyunca korteje şarkılarıyla eşlik etti. “Hepimiz Hrant’ız hepimiz Ermeniyiz”, “Biz bitti demeden bu dava bitmez”, “Katilleri koruyanlar cinayete ortaktır” sloganlarının atıldığı yürüyüş sırasında Osmanbey’de bulunan Ergenekon Caddesi’nin tabelası değiştirilerek, “Hrant Dink Caddesi” yapıldı. Caddenin tabelası değiştirildiği sırada “Ergenekon değil Hrant Dink caddesi” pankartı açan yüzlerce kişi yürüyüş kortejine dâhil oldu.
Eylemin en renkli yanlarından birisi de Trabzonspor taraftarlarıydı. “Trabzon faşizme mezar olacak” sloganları ile yürüyüş gerçekleştiren Trabzon taraftarları anmaya katıldı. Partizan da eyleme kitlesel olarak katılarak “Hrant’ın katili Patron ağa devleti”, “hepimiz Hrant’ız hepimiz Ermeniyiz”, “Halkımız saflara hesap sormaya”, “Armenak Bakır ölümsüzdür” sloganlarıyla eyleme katıldı

Binlerce kişinin agos gazetesi önüne gelmesi ile yürüyüş sona erdi. Polisin yer yer provakasuyon girişimlerine karşın kitle soğuk kanlı bir şekilde anmayı gerçekleştirdi.

Hrant Dink’in vurulduğu yere karanfilleri bırakılırken hrantın vurulduğu yerde ailesi ve yakınlarının yanı sıra DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, , HDP Eş Genel başkanları Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü, HDP İstanbul Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Sırrı Süreyya Önder ve Partizan Şehit ve tutsak aileleri Temsilcisi de katıldı. Saygı duruşu ile başlayan anmada Hrant Dink’in sesinden nasıl baskılara maruz kaldığına dair konuşması dinletildi.
Anmada Hrant’ın arkadaşları adına açıklamayı Gültan Kaya yaptı. Kaya, “Dink kollarını halkların kardeşliği çabası için açtı. Ortak yaşam mücadelesi için mücadele etti. Dink’e sıkılan kurşun ortak yaşama sıkılan kurşundur. Cinayetin “nizami” bir şekilde işlendiğini belirten Kaya, cinayetin istihbaratıyla, güvenlik birimleriyle, medyasıyla bir bütün olarak işlendiğini söyledi. “Derinden havalandı kuşlar” diyen Kaya, zaman içerisinde sabırlarını ve metanetlerini sınadıklarını belirterek, “Bizler bu sınavı veririnken içimizdeki kuşlar göç etti yapraklarımız döküldü ocağımız karartıldı sustu içimizdeki şarkılar” dedi.
Konuşmanın ardından Dink ailesi “7 yıldır birlikte korudular, birlikte susuyorlar” pankartının asılı olduğu Agos Gazetesi’nden inerek gazetenin önünde Dink’in katledildiği noktada kurulan ve karanfiller mumlar ve “Ji bo Hrant ji bo dade”, “Hepimizi Hrant’ız”, “Hrant için adalet için” dövizlerinin bırakıldığı anma noktasında karanfiller bıraktı.

Anma sırasında Şişli MHP İlçe Teşkilatının camından ise tekbir sesleri ile “üç hilalli bayrak” sarkıtıldı. Provokasyon yaratan guruba cevap gecikmedi ve MHP binası taşlandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu