Emek

Gümrük Bakanlığı önünde direniş var

Ankara: KPSS sınavlarındaki usulsüzlük, şifre, kopya iddiaları “soruşturmaları” devam ederken başka bir mağduriyet ise KPSS’yi kazanıp, ataması yapılıp “hukuki engel var” denilerek işe başlatılmayan Emin Murat UYSAL’ın. Gümrük Bakanlığı’na ataması olan Uysal hakları için beş gündür direnişte. Biz de Özgür Gelecek gazetesi olarak uysal ile yaşadıkları üzerine bir röportaj yaptık.

Ö-G: Bize süreci kısaca özetler misiniz?

2010 Kasım ayında KPSS sınavına girdim ve 89 puan aldım. Dış Ticaret bölümü mezunuyum ve aldığım bu puanla 2011 Temmuz ayında Diyarbakır Gümrük Müsteşarlığı Tasfiye İşlemeleri Sermaye bölümüne atamam yapıldı. 2012 yılının Nisan ayına kadar işe başlatılmayı bekledim. Ancak Mayıs ayında ataması yapılan kişinin bir yıl içinde işe başlatılmaması durumunda bütün haklarını kaybedeceğini öğrendim; bunun üzerine bir avukatla görüştüm. Avukat bana sen bu güne kadar işe başlatılmak için hiçbir yazılı başvuruda bulunmamışsın bunun için önce bir yazılı başvuruda bulun ve neden başlatmadıklarını öğrenelim dedi.

Bende Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı ve TBMM dilekçe komisyonuna şikâyette bulundum. Ve Sırrı Süreyya Önder arcılığı ile meclise soru önergesi verildi.2 Haziran 2012’de dosyanız işleme alındı size cevap verilecek diye bana yazı geldi. Daha sonra 25 Haziranda ise göreve başlamama “hukuki engel ve fiili sakınca bulunduğundan göreve alınmamanıza karar verilmiştir” denilerek işe başlatılmadım.

Ö-G: göreve başlatılmamanıza gerekçe gösterilen “hukuki engel ve fiili durum” nedir devlet cephesinden?

1-8 Ağustos 2011 tarihleri arasında Ankara da mülakat yapıldı. 19 Ağustos 2011’de 1000 kişiye atama listeleri belli oldu. Benim ise Adli sicil kaydımda TCK’nın 215. Maddesinden aldığım “suçu ve suçluyu övmekten” 500 TL’lik para cezası, ayrıca örgütün veya amacının propagandasını yapmaktan 5 aylık ertelenmiş ceza-dosyam hala Yargıtay da ceza hala kesinleşmedi- bunlar gerekçe gösteriliyor.

Ö-G: Oturma eylemine nasıl karar verdiniz ne zaman başladınız bu süreci biz kısaca anlatabilir misiniz?

İşe başlatılmayacağıma dair yazı elime ulaştıktan sonra eylem yapmayı düşündüm ve 2012 Temmuz ayından sonra sendikaları devrimci/demokrat kurumları dolaştım ve eylem yapma fikrim olduğunu söyledim ve desteklerini istedim. 3 Eylül 2012’de saat:12.30’da bir basın açıklaması ile oturma eylemime başladım. Birinci gün hiçbir şekilde oturma eylemine izin vermeyeceklerini söylediler. Ancak hiçbir müdahale olmadı ve oturma eylemini yaptım sadece günün sonuna doğru sataşmalar geçekleşti. Tehditler edildi.

İkinci gün ise sabah 9 gibi bakanlığın önüne gittim ve direk şiddet ve işkence ederek gözaltına alındım. 20-30 kadar çevik üstüme saldırdı ve Anafartalar karakoluna götürüldüm. Burada avukatım gelene kadar kimliğimi vermeyeceğimi söyleyince işkence yaparak benim kimliğimi zorla aldılar. Serbest bırakmak için doktora götürmeden öncede güvenlik amirinin odasına çıkarıldım burada amir “eylemi sürdürmeye devam edersen bu ülkede poliste askerde çok aynı şekilde seni alırız” dedi.

3. ve 4. günlerde yine bakanlığın önüne gittiğimde -hatta daha giderken- önüm sivil polisler tarafından kesildi Ulus’ta, bu sokaklarda, caddelerde, dolaşmak sana yasak denildi ve savcıyla konuştuk eğer buradan seni alırsak savcı seni direk tutuklayacak denilerek tehdit edildim. Bütün gün önüm kesildi ve sivil polisler sürekli bana sataşarak tehdit ettiler buna rağmen 4. günü akşama kadar bakanlığın arka kapısında amele pazarının orda oturma eylemimi gerçekleştirdim.

5. gününde de bu tür sataşama tehdit devam etti ve bakanlığın bahçesine girdiğimde 30 -40 tane çevik kuvvet polisi bana saldırdı ve beni bahçenin dışına attılar. Beni attıkları yerde eylem yapmaya devam edeceğimi buradan ayrılmayacağımı söyleyince de bu sefer bana burada saldırdılar ve beni işkence yaparak, sözlü ve fiziksel saldırıda bulunarak, halkı galeyana getirip benim üstüme saldırmalarını söyleyerek beni oranın dışına itmeye çalıştırlar.

Bunun üzerine önlüğümle Ulus’ta dolaşmaya başladım. Benim buralarda dolaşmamın yasak olduğunu söylediler ben de her insan gibi dolaşacağımı bunu engelleyemeyeceklerini söyledim.

Ö-G: Gazetemiz okurlarına ve devrimci/demokrat kamuoyuna neler söylemek istersiniz?

Şu ana kadar belli bir oranda destek gördüysem de yeteri kadar destek görmedim bu noktada destekleri benim için çok önemlidir. Bu eylemi başta işimi geri alabilmek için ve diğer mağdur olan kesimlerin bu sorunla karşılaşmaması için yapıyorum bu sorun sadece KPSS mağdurlarını ilgilendirmiyor.

Tüm öğrencileri, çalışanları, ailelerini toplumun tüm kesimlerini ilgilendiriyor. Onun için eylemin bireysellikten çıkıp diğer kişiler tarafından da sahiplenilmesini bekliyorum. Bu hukuksuzluğu ortadan kaldırana kadar mücadele etmeye devam edeceğim. Teşekkür ederim.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu