GüncelManşet

Sandıklar kapandı, sayımlar başladı

 

İstanbul: Halkın yaşadığı alanlar üzerinde söz hakkının belirleyiciliği açısından önemli bir noktada duran yerel seçimler, yolsuzluk ve rüşvet operasyonları, casusluk ve ihanet suçlamaları, tape skandalları ile oldukça sert geçen seçim sürecinin ardından bugün (30 Mart) sonuçlanıyor.

Yaşam alanları üzerinde halkın sözünün olduğu gerçeğinden yola çıkarsak günün ne kadar önemli noktada durduğu ortada, ancak seçim sandıklarının kurulmasıyla başlayan ve devam eden skandallar, seçim sonuçlarının ne kadar “güvenilir” olacağını ortaya koyuyor.

Ülkenin dört bir tarafından sandık başlarında yapılan yolsuzluklarla ilgili gelişmeler yaşanırken “Oyuna sahip çık” söyleminin altının ne kadar boş olduğu ortaya çıkıyor.

Sistem partileri seçimleri kazanmak için her yolu mubah görürken, diğer yandan ise adeta bir katliam gibi geçecek gibi görünen 30 Mart, sandık başlarında çıkan kavgalar nedeniyle birçok ilde yaralanmalar ve ölümlerle de devam ediyor.

Kamyon dolusu hazırlanmış oy pusulalarından, sandık başlarında çıkan kavgalara yaşanan gelişmeleri aktarıyoruz.

-Urfa‘nın Hilvan İlçesi’nin Yuvacık Köyü’nde, 2 muhtar adayı ile yakınlarının tartışması silahlı çatışmaya döndü. Ortalığın savaş alanına döndüğü çatışmada 6 kişi öldü, 4 kişi yaralandı.

– Urfa‘nın Siverek İlçesi’nde, sandık başında açık oy kullanılması iddiasıyla AKP ile BDP’liler arasında çıkan kavgada 4 kişi yaralandı.

Hatay’ın Kırıkhan İlçesi’ ne bağlı Gölbaşı köyünde muhtarlık seçimi nedeniyle çıkan kavgada 2 kişinin öldüğü 9 kişinin yaralandığı bildirildi.

Tatvan’da bir sandıkta zarf ve oy pusulaları, Sandık Kurulu Başkanı tarafından evde mühürlenip getirilince tutanak düzenlendi.

-Amed’in Bismil ilçesinde seçmenlere AKP’ye “evet” mührü basılmış oy pusulası verildi.

-İzmir Çınarlı’ da üzerinde AK Partiye evet mührü basılmış  ve araca istiflenmiş kamyon dolusu oy pusulası ortaya çıktı.

– Kartal Hürriyet Mahallesi Şeyh Şamil İlkokulu’nda bir poşet dolusu AKP’ye evet basılı pusula bulundu.

 -Bursa Yıldırım Ortabağlar Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu’nda sandık başında tartışma çıktı. Oy kullanması engellenen bir seçmen darp edildi. Engellemelere rağmen oyunu kullanan seçmen salon çıkışında da darp edildi. Polis darp raporu almak isteyen kişiyi hastaneye götürmüyor.

-İzmit Kuruçeşme Akpınar Fatma Seher İlköğretim Okulu’nda “evet” mührü çalındı. Olay yerine jandarma geldi. Oy verme durduruldu.

-Eskişehir Mithat Paşa İlköğretim Okulu’nda polis, silahıyla oy kullanmak isteyince müşahitler tepki gösterdi. Bunun üzerine müşahitler zorla dışarı çıkarılmaya çalışılıyor.

– Adana Seyhan Atatürk Kız Meslek Lisesi’nde sıra bekleyen yaşlı bir kadın kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

-Isparta Ali Haydar Albayrak İlköğretim Okulu’nda 65 seçmene Belediye Başkanlığı oy pusulasının verilmediği tespit edildi. Tutanak tutuldu.

– Mersin’de imzasız bir şekilde AKP ile BDP’nin ittifak yaptığını yazan bildiri dağıtılıyor.

-Mersin Tarsus Musalla Mahallesi’ndeki Ahmet Yesevi Okulu’nun içine polis girdi. Tarsus’un tamamında sabahtan beri elektrikler kesik.

-Jiyan.org’un haberine göre, Iğdır’da bir okul askerler tarafından kapatıldı.

-Van’ın Erciş ilçesine bağlı Aşağı Göze Köyü’nde AKP ve Demokrat Partili müşahitler, BDP müşahidi Ergül Dağ’ı bıçakladı. Ergün Dağ, oy kullanan kadınlara müdahale eden AKP müşahidi Hayati Yıldız ile Demokrat Parti müşahidi İsmet Aydın’a itiraz etti. İtirazın üzerine yaşanan tartışma kavgaya dönüştü. AKP ve DP’li müşahitler Dağ’ı bıçakladı. Erciş Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Dağ, ameliyata alınırken durumunun ciddiyetini koruduğu bildirildi. Zanlılar ise gözaltına alındı.

-Rezan Azizoğlu’nun tweetine göre, Mardin Derik Pirinçli köyünde birleştirilmiş sandıkta 1200 oy var ve muhtar BDP’lilere oy kullandırmıyor. Kaymakamlık ve ilçe seçim kurulu ise duruma karşı kayıtsız.

– Özgür Gündem’in haberine göre, Dicle’nin Tepebaşı köyünde yapılan seçimlerde AKP’li sandık görevlisi mührü eline alarak, bütün seçmenlerin oyunu kendisi kullanmaya başladı. Bu duruma itiraz eden BDP’li müşahit, silahlı AKP’liler tarafından darp edildi.

-Urfa’nın Siverek İlçesi’ne bağlı Hamamören Köyü’nde de açık oy kullanımına itiraz eden BDP’li müşahitler saldırıya uğradı. Siverek’e bağlı Hamamören Köyü’nde sandıkta müşahitlik yapan Ferit Fener, Ramazan Fener, İbrahim Fener ve  Ömer Fener asker ve korucular tarafından darp edildi.

-FEMEN Erdoğan’ın geçtiğimiz seneler oy kullandığı okulda, üzerlerine “ban Erdoğan” yazarak eylem yaptılar.

 – Dersimnews’de yayınlanan habere göre Hozat, Pülümür, Nazımiye’de CHP’nin belediye başkan adayı seçimleri kazandı. Ovacık ve Mazgirt’de ise DHF’nin belediye başkanı adayı, Dersim Merkez’de ise BDP’nin belediye başkan adayı önde gidiyor.Pertek de ise AKP belediye başkanı kazandı.

-Yüksek Seçil Kurulu’nun açıkladığı yayın saatine (21.00) kadar seçim sonuçları yayınlanmayacak.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu