GüncelManşet

(Foto-Güncelleniyor) Ankara Berkin’i uğurluyor

 

Ankara Dayanışması’nın çağrısıyla bugün saat 12.30’da toplanan aralarında KESK,Mimarlar Odası ve DİSK’in de bulunduğu sendikalar Berkin Elvan için bir basın açıklaması düzenlediler. Yapılan açıklamada Berkin’in cenazesine saldırı olma durumunda alanlarda olmaya devam edeceklerini duyurdular.

12.30 Tuzluçayır’da toplanan liseli öğrenciler Kızılay’a yürüyerek Güvenpark’a ulaştılar. Aralarında Liseli Genç Umut, Dev-lis, YDG ve Partizan gibi kurumlar da yer alıyor.

Ankara adliyesi önünde bir araya gelen avukatlar, Kızılay’a doğru yürüyüşe geçti.

13:15 Güvenpark’ta kitle gittikçe artıyor. ESP, BDSP,Halk Cephesi,PARTİZAN ve YDG’nin de bulunduğu çeşitli kurumlar “Berkin Elvan onurumuzdur”,” Katil devlet hesap verecek” sloganları atıyor.

ODTÜ ve Ankara Üniversitesi Cebeci kampüsünden öğrencilerin de Güvenpark’a geleceği bildiriliyor.

14:00 Cebeci kampüsünden yürüyen yüzlerce öğrenci Kızılay’a ulaştı.

14:20 Güvenpark’ta toplanan kitleye polis saldırısı başladı.

14:30  Güvenpark’taki polis saldırısında kitle kolej’e doğru çekildi. Kızılay meydanı akrep ve Tomalarla sarılmış durumda. Kızılay gaz bulutu altında kaldı.

14:40 Güvenpark’ta ODTÜ araştırma görevlisi olan bir kişi eline KESK flaması alarak oturma eylemine başladı. Polis döverek gözaltına aldı. duruma tepki gösteren yaşlı bir amca da gözaltına alınırken “Ben Berkin Elvan’ım” diyerek tepki gösterdi.

14:55 Oğlu gözaltına alınan bir kişinin kaşına gaz bombası geldi. Ethem’in vurulduğu yerde ambulansın gelmesi bekleniyor 

15:20 çok sayıda gözaltı var.Ziya Gökalp caddesi üzerinde ODTÜ öğrencisi Ekin adında bir kişi gözaltına alındı.  

15:25 Ankara Üniversitesi cebeci kampüsünde toplanan öğrencilere polis saldırdı. Polis çok sayıda gaz bombasını kampüs içerisine attı.

15:50 Ziya Gökalp Caddesi üzerinde polisin gözaltına almak istediği bi kişiye ismini soran insanlara polis plastik mermi sıktı. Kızılay AVM önündeki kitleye polis plastik mermi ve gaz bombalarıyla saldırdı.

16: 30 Polis Kızılay’ın çeşitli yerlerinde saldırmaya devam ediyor. Kolej’de toplanan gruba saldıran polis, Yüksel caddesini de gaz dumanına boğdu. Ayrıca Çankaya Nüfus Müdürlüğünün içerisine de gaz bombası atıldı.

16:45  Çankaya Belediyesi’nin içerisine de gaz bombaları atıldı. İçeride yüzlerce kişi mahsur kalmış durumda.

16:50 Tuzluçayır’da toplanan liseliler cami-cemevi inşatına yürümek istedi. Polis öğrenciler saldırdı. 4 liseli öğrenci darp edilerek gözaltına alındı.

17:40 Kızılay’da eli sopalı faşist bir grup polis ekiplerinin yanında hareket ettiği görüldü.

20:00 Kızılay’daki direniş büyük oranda bitti. Tuzluçayır’da ise çatışmalar sürüyor.

20:55 Tuzluçayır’da Süleyman Ayten Caddesi’nde cami-cemevine giden arada kitlesel bir şekilde direnişe devam eden mahalleliye önce Toma ardından ise Akrep ile saldırıldı. Yoğun ses ve gaz bombası kullanımı var. İnsanlar Akrepli saldırının ardından binalara sığındı ve meydana çekildi.

21:03 Süleyman Ayten Caddesi’nde barikat kuran kitle molotoflarla polise karşılık veriyor.  

21:20 Polisin ses bombalarına karşı kitle de ses bombası ve havai fişek kullandı. Tuzluçayır’da yüzlerce kişi direnişe devam ediyor. Dikmen’de kitle toplanıyor.

21:28 Polis Süleyman Ayten Caddesi’nde tekrar saldırıya geçti. Cadde üzerindeki bir binaya giren kitleye atılan gaz bombası bir kişinin sırtına geldi. 

21:32 Süleyman Ayten Caddesi’ne çevik kuvvet de geldi. Partizan ve YDG‘liler de polis saldırısına karşı direnişe omuz veriyor.

21:40 Dikmen’de kitleler Dikmen Caddesi’ni trafiğe kapattı ve barikat kurdu. ÇHD’nin verdiği bilgiye göre Ankara’da en az 150 gözaltı var.

21:47 Kennedy’de de polis saldırısı başladı. Kitle taşlarla karşılık veriyor.  

21.55 Tuzluçayır 299 sokakta bir kişi ambulansla hastaneye götürüldü. Çevik kuvvetin dövdüğü belirtiliyor. Ayrıca Halkevci birinin de kafasından vurulduğu söyleniyor.

22.20 Tuzluçayır’da insanlar tekrar toplanıyor. “Berkin’in hesabı sorulacak” sloganları yükseliyor.

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=JbjQpltaIMc&feature=youtu.be{/youtube}

[widgetkit id=542]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu