GüncelManşet

(Güncelleniyor) Ankara Ethem için sokakta

Gezi isyanında eylemlerin en ön saflarında çatışan Ethem Sarısülük’ün Ankara Güvenpark’ta polis kurşunuyla katledilmesinin ardından aradan geçen senede bugün halk Ethem’in vurulduğu yerde Güvenpark’ta toplanma çağrısına kulak verdi.

17:00 Güvenpark abluka altında,halk Mithatpaşa köprüsünün altında toplandı. Toplanan kitleye  4 TOMA  çevik kuvvetle saldırı başladı.

17:05 Polisin çok sert saldırısının ardından kitle dağıldı. Sakarya Caddesinde küçük çaplı toplanma var. Kolej meydanında 2 akrep ve 2 TOMA bekliyor.

17:12 Kızılay’ın üzerinde helikopter dolaşırken ara sokaklarda çevik ve sivil polisler konumlanmış durumda.

17:20 Güvenpark’ta kitle 10 dakikalık oturma eylemine başladı.

 

YDG’lilere faşist saldırı

17.26  Adakale sokak ile Sağlık 1 sokak arasındaki parkta 8-10 kişilik faşist grup 2 YDG’liye saldırdı. Parkta YDG‘lileri durduran faşistler “neden eylem yapıyorsunuz” diyerek, ellerindeki sapanı almaya çalıştılar ve bıçak çektiler. “Bunların hesabını soracağız” diyen YDG’liler alandan uzaklaştılar.

17:30 Güvenpark’ta Ethem’in ailesi ve dostları tarafından yapılmak istenen anmaya önce polis tarafından engel olundu. Ali İsmail Korkmaz’ın babası da polisin engellemesine tepki gsöterdi. Daha sonra gerçekleştirilen anmada Ethem’in annesi Sayfi ana bir konuşma yaptı. Sayfi ana ” ve polislere dönerek “Hepiniz katilsiniz, hesap vereceksiniz, AKP’nin köpekliğini yapıyorsunuz” dedi.

Ayrıca Ankara Dayanışması adına yapılan konuşmada da “Bugün bütün engellemelere rağmen Ethem’i vurulduğu yerde anıyoruz” denildi. Ardından oturma eylemi yapılarak, “yiğidim aslanım burda yatıyor” türküsü hep bir ağızdan söylendi.  

 

Tacizciler teşhir edildi: “Tacizciler, tecavüzcüler her yerde”

Ziya Gökalp Caddesi’nde bir kadını taciz eden sivil polisler YDK’lı bir kadın tarafından teşhir edildi.  YDK’lı kadın polislere dönerek “Tacizciler, tecavüzcüler her yerde” dedi. Yine Sakarya Caddesi’nde 8 kişilik sivil faşist YDK’lı bir kadının fotoğrafını çekmek isteyince, arbede yaşandı. YDK’lı kadın faşistlerin çekim yaptığı telefonu alarak fotoğraflara bakmak istedi ve faşistler tarafından iteklendi. Etraftaki insanlar da faşistlere karşı tepki gösterince, faşistler oradan uzaklaştılar. 

18:55 Yüksel Caddesinde toplanan 50-60 kişilik bir grup sloganlar atarak bekleyişini sürdürüyor.

 

Tuzluçayır’da silahlı saldırı! Halk sokakta…

21:15 Tuzluçayır’da Ethem için sokağa dökülen halkın üzerine devlet, 4 sivil polis aracını sürerek saldırdı. Bu arada 5 kişi gözaltına alındı. Halk sivil polis araçlarını taşlarken bu arada araçtan silahla ateş edildi. Çatışmalar sürüyor.

22.05 Silahlı saldırının ardından Tuzluçayır’da yüzlerce kişi sokağa çıktı. Bu sefer de YDG ve Partizan kitlesinin üzerine sivil araç sürüldü. Bir kişi araçtan indirildi ve dövüldü. Dövülen kişi daha sonra kaçtı ve arabaya binerek oradan uzaklaştı. Kitle cami-cemevine yürüyor. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu