GüncelManşet

(Yenilendi) (Foto) Mersin’de coşkulu 1 Mayıs

Mersin: İstasyon Caddesi’nde toplanma saatinden önce biraraya gelen onbinlerce kişi, 1 Mayıs mitingini kutlamaya hazırlanıyor. Partizan ve Yeni Demokrat Gençlik’in de pankart açarak katıldığı mitingde; Mersin Arap Alevileri ilk kez pankart açarken; LGBTİ’ler, taraftarlar ve nükleer karşıtları da yerlerini aldılar.

 

19.00

 

Kutlamanın yapıldığı alanda emekçiler, “Taşerona esnek çalışmaya hayır”, “Bu iş yeri Akkuyu’da nükleer santrale karşıdır”, “Umutla yarınlara”, “Barış, adalet ve özgülük için 1 Mayıs’a”, “AKP gidecek umut sokakta”, “Hırsızlar halka hesap verecek”, “Asılan ve sökülen fidanlar için adalet”, pankartlarını açarken alandan sık sık “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz”, “Taksim’de düşene dövüşene bin selam”, sloganları yükseldi. Alanda uzun süre çalınan müzik eşliğinde halaylar çekildi. Daha sonra alanlara giren parti ve DKÖ’ler tanıtılarak, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamlarını yitirenler için saygı duruşunda bulunuldu.

‘İnsanca yaşam için’

Konuşmasına katılımcı kurumları selamlayarak başlayan DİSK Mersin Genel İş Şube Başkanı Kemal Göksoy, 1 Mayıs’ın birlik ve dayanışma günü olduğunu belirterek, “Her kes dili, rengi ve kültürü ile burada” dedi. Bugün tüm dünyada 1 Mayıs’ın kutlandığını kaydeden Göksoy, “Ancak 1 Mayıs İstanbul ve Ankara’da sıkı yönetim koşullarında kutlanıyor” dedi. Yaşanılanları anlamanın mümkün olmadığını vurgulayan Göksoy, “Emekçiler bugün neden çıkamıyor sokağa? Çünkü gezi direnişini hazmedemediler” diye konuştu. Mersin Kadın Platformu adına konuşan Eğitim Sen Mersin Şubesi Kadın Sekreteri Aynur Şahin ise, 30 yıldır devam eden savaşın son bulması ve insanca bir yaşam için mücadele eden tüm kadınları selamlayarak, neoliberal kapitalist çağda egemenlerin egemenliklerini sürdürebilmeleri için saldırılarını kadınlar üzerinden geliştirdiğini belirterek, “Neoliberalizmin uzantısı olan AKP de tüm politikalarını kadına dönük saldırılarıyla gerçekleştirmiştir” dedi. Şahin, şiddete ve tacize maruz kalmak istemediklerini, tecavüzcülerin yargılanmasını ve hafifletici tüm nedenlerin ortadan kaldırılmasını istediklerini söyledi.

Konuşmaların ardından Kardeş türküler sahne aldı. Kutlama Kardeş Türkülerin konseri halaylar çekilerek devam ett. Daha sonra kutlama sloganlarla sonlandırıldı.

 

 

16.50

Mersin’de hemen hemen kitlenin tamamı alana giriş yaptı. Konuşmalar başladı. Bu sırada arama noktasında çekim yapan Özgür Gelecek muhabirini polis engellemek istedi. Ancak yaşanan tartışmaların ardından muhabirimiz bulunduğu noktadan haberini takip etmeye devam etti.

16.20

 

 

Binlerce kişinin katıldığı coşkulu miting sürüyor. Kitlenin bir kısmı alana giriş yapmaya başladı. Partizan ve YDG kendi kortejlerini oluşturdu. Bu kortejlerde kitle sık sık “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya”, “Yaşasın Rojava direnişimiz”, “Rojavalı kadınlar yalnız değildir”, “Her yer Taksim, her yer Kızılay” vb. sloganlar atıldı. Yeni Demokrat Kadın da flamalarıyla mitingde yerini aldı. 

 

15.21

Binlerce kişi coşkulu sloganlarla kitlenin toplanmasını bekliyor. Geçtiğimiz yıla oranla coşkunun yüksek olduğu alanda işçi ve emekçiler Yol-İş, Genel-İş, Petrol-İş, Belediye,İş ve TÜMTİS gibi sendikaların pankartları arkasında 1 Mayıs’a katılıyor.

Alandan birkaç not aktaracak olursak;

– Mersin Arap Alevileri ilk kez anadillerinde pankart ve döviz açarak mitinge katıldılar.

– Mersin İdman Yurdu taraftarları sık sık “E-bilete hayır” sloganları atıyor.

– Nükleer Karşıtı Platform üyeleri de alandaki yerlerini aldılar.

– Mersin 7Renk çatısı altında bir araya gelen LGBTİ’ler sık sık attıkları “Susma haykır, translar vardır” sloganı eylemdeler.

 

[widgetkit id=612]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu