GüncelManşet

(Güncelleniyor) Gezi’de 2.Sezon-Kızılay

Ankara: Gezi isyanının 1. yıldönümünde yani Gezi’nin  2. sezonunda ülkenin çeşitli yerlerinde eylemler gerçekleştirlirken, Ankara’da da Ankara Dayanışması saat 19’a Güvenpark’a çağrı yaptı. Gelişmeleri an an aktaracağız.

18:30 Güvenpark’ta 200-300 kişilik bir kitle toplandı. Toplanmalar devam ediyor. Kitle ” Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atarak bekleyişini sürdürüyor.

18:40 HDK ve HDP bileşenleri Mithatpaşa Caddesinde toplanarak Ziya Gökalp caddesi üzerinden Güvenpark’a yürüyor. 

18:42 Kuğulupark’ta toplanan yaklaşık 300 kişilik bir grup Kızılay’a doğru yürüyüşe geçti.

18:47 Partizan’ın da bileşeni olduğu HDK ve HDP bileşenleri, HAlkevleri,ÖDP ve Kaldıraç da Güvenpark’a giriş yaptı. Atatürk bulvarının Bakanlıklar tarafı yol tarafiğe kapatıldı. Kitle Güvenpark’tan meydana doğru taşıyor.

18:57 Polis Güvenpark’ta toplanan kitleye tazyikli su ve gaz bombalarıyla saldırdı. Kitlenin büyük bir kısmı Ziya Gökalp Caddesi’ne çekildi. Kitle polisin saldırısına havaifişeklerle karşılık veriyor.

19:05 Ziya Gökalp caddesi üzerinde toplanan kitleyi polis akrep ve Tomalarla Kolej’e doğru sürüyor. 2 kişi gözaltına alındı.

19:08 Kızılay AVM önünde biriken kitle polisi yuhalayarak protesto ediyor. Polis “Dağılın” anonsları çekiyor.

19:17 Ziya Gökalp caddesi üzerinde çatışmalar sürerken, polis yoğun bir şekilde plastik mermi ve gözaltı için boyalı su kullanıyor. Kitle de havaifişekler ve sapanlarla karşılık veriyor

19:35  İnkılap 1 sokakta kitle barikat kurarak barikatı ateşe verdi. Bayındır 1 sokakta da BDSP,Partizan ve Devrimci Hareketin de bulunduğu kitle yoğun bir şekilde polise havaifişekle karşılık veriyor.

19:50 Kitle Ziya Gökalp caddesi üzerinde Bayındır 1 sokağın çıkışından itibaren toplanmaya devam ediyor.

19:52 Ziya Gökalp caddesi üzerinde toplanan kitleye polis akrep ve TOMA’larla saldırarak kitleyi Kolej’e doğru geriletti . Polis yoğun bir şekilde gaz bombası kullanıyor.

20:30 Güvenpark’ta 4 ÇHD’li avukat gözaltına alındı.

20:50 Polis Bayındır 1 sokakta kitleyi iki taraftan sıkıştırarak sayısını netleştiremediğimiz gözaltı yaptı. Cafelerin içine gaz bombası atılıyor.

21:05 Sakarya Caddesinde Kızılbayrak okuru Zennure Karaaslan gözaltına alındı. Karaaslan, gözaltına alınırken “Ethem yoldaş ölümsüzdür” sloganı attı.

21:10 Kızılbayrak okuru Meryem kalaycı, Sultan Yamalı ve ismini öğrenemediğimiz 3 direnişçi daha gözaltına alındı.

21:15 Ethem Sarısülük’ün abisi Cem Sarısülük ve eniştesi gözaltına alındı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu