Güncel

(Güncelleniyor) Mersin’de eylemler sürüyor

 

H. Merkezi: Dün (13 Mayıs) Soma’da yaşanan işçi katliamı ve Gezi sürecinde polisin biber gazıyla saldırısı sonucu kanser hastası olan Mehmet İstif’in yaşamını yitirmesi üzerine Mersin’de halk alanlara döküldü.

Gelişmeleri aktarıyoruz.

13.00: Mehmet İstif’in cenaze töreni gerçekleştirildi. Muhabirimizin verdiği bilgiye göre, cenaze Toroslara bağlı Akbelen mezarlığına doğru yola çıkarıldı. Cenazeye katılan kitle buraya kadar Somada yaşanan katliamı kınayarak geldi. Ailenin cenazede slogan atılmaması, pankart açılmaması yönündeki talebinden dolayı kitle sessizce mezarlığa doğru yürüyor.

12.30: Mersin Üniversitesi öğrencileri Mehmet istif için yaptıkları oturma eylemini sonlandırdı. Mersin Üniversitesi öğrencileri yarına boykot çağrısı yapıyor.Öğrenciler, hem üniversite girişinde hemde tüm fakülte önlerinde sabah saat.7.00’de toplanarak eylem yapacaklarını duyurdu.

12.09: Özgür Çocuk Parkı’nda toplanan kitle burada Soma Katliamı’na dair basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında sık sık “Katil devlet hesap verecek”, “İş kazası değil katliam” sloganları atıldı.

12.17: Mersin Üniversitesi’nde ise 12.00’da üniversite içerisinde toplanma çağrısı yapan öğrenciler, kantinlerdeki öğrencilere de çağrı yaparak kantinleri boşalttı. Okul önünde öğrenciler ve akademisyenlerden oluşan kitle oturma eylemi yapıyor. Eylemde “Maden işçisi yalnız değildir”, “Kaza değil cinayet”,”Hükümet istifa” sloganları atılıyor.

12.23: Buradaki kitle basın açıklamasından sonra yürüyüşle Mehmet İstif’in cenaze törenine geçmek üzere Müftü Camisi’ne yürüyüş gerçekleştiriyor. Yürüyüşte “Hükümet istifa” sloganları atılıyor.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu