GüncelManşet

(Foto-Güncelleniyor)Gezi’de 2. Sezon-Taksim

 

H.Merkezi: Dün akşamdan başlayan OHAL sabah saatlerinde giderek arttı. Öğlen saatlerinde kitap okuyanları ve gezi parkı merdivenlerinde oturanları iterek meydanın dışına çıkaran polis Gezi Parkı Taksim Meydanı giriş çıkışlara kapattı. Halkın zambak sokaktan öteye gidilmesine izin verilmiyor.

Sırtında siyah sırt çantaları ve copları ile İstiklal’de gezinen sivil polisler televizyon ve gazete muhabirlerine kimlik ve pasaport soruyor. Şimdiye kadar CNN ve Show TV muhabirlerini gözaltına aldılar ve kontrollerin ardından bırakmak zorunda kaldılar.

İstanbul’da yaşanan gelişmeleri sizlerle buradan aktaracağız.

 

 22.40

Mis Sokağın başına getirilen TOMA kitlenin üzerine tazyikli su sıktı,  polis gaz bombası atıyor. Kitle çekilip tekrar toplanıyor. Yaklaşık 200 kişilik kitle Gündoğdu marşını söylüyor. Kitlenin içinden bir genç TOMA’nın önüne giderek “Beni de öldürün Ali gibi Ethem gibi. Ama yapamazsınız çünkü burada basın var. Onlar olmasaydı gelir kafama sıkardınız” dedi. 

 22.35

Kadıköy Mühürdar Caddesinde toplanmak isteyen kitleye polis biber gazı ile saldırıyor. Kitle sık sık dağılıp yeniden bir araya geliyor. 

22.20

ÇHD’in en son yaptığı açıklamaya göre İstanbul’da gözaltı sayısını 130 olduğunu söyledi.

22.19

  Nurtepe’den yürüyüşe geçen kitle otoban yolunu trafiğe kapattı. TOMA’nın suyu bitti, polis geri çekildi, Güzeltepe’den gaz atıyor. 

 22.05

 Mis sokakta çok şiddetli polis saldırısı yaşanıyor. Bir kişi gaz bombasıyla yaralandı. Sokak gaza boğuldu. Sokakta 200 kişi bulunuyordu.

 22.00

 1 Mayıs Mahallesinde halk 18 Mayıs Caddesini trafiğe kapatarak yürüyüşe geçti. Halk “Her yer taksim her yer direniş”, “halkımız saflara hesap sormaya” sloganlarını atıyor.

 21. 43

Polis gaz bombası ile müdehale etti ve kjitleyi dağıttı. Mis sokakta yaralılar var.

21.40

Kitle Mis Sokakta toparlandı. Kurabiye Tayyip ve faşizme karşıomuz omuza sloganları atılıyor. Kitle polise şişe atıyorlar, polis saldırı hazırlığında.

 21.21

Türkiye’nin tüm meydanlarında olduğu gibi Taksimde olma çağrısı yapan

Taksim Dayanışması oturma eylemini sonlandırdı. Açıklamalarında talepler yenilendi. Taksim Dayanışması polisin uyguladığı şiddetin iktidarın korkusundan kaynaklandığını söyledi.

21.12

Karaköy ve Cihangirde yaşanan polis şiddetini halk pencerelerden tencere çalarak ve alkışlayarak protesto ediyor. 

21.12

 ÇHD’den yeni açıklama. ÇHD kriz merkezine ulaşan bilgiye göre 91 kişi gözaltına.

 21.10

Kadıköy’de TKP/ML militanlarında içinde olduğu kitle Molotof ve havai fişeklerle polisle çatışıyor.  “Yaşasın Partimiz TKP/ML” sloganları atılıyor.

21.05

Osmanbey ve cihangir tarafında çatışmalar devam ediyor. İstiklal’e girişlere izin verilmiyor. Karaköy’de polis basına yakından biber gazı sıktı. Basına çekim yaptırmıyor.

 20.45

Galata Kulesinde duran kitleye polis saldırısı gerçekleşti.

20.42

Kadıköy Yel Değirmeninde çatışma devam ediyor. Polis plastik mermi atarken eylemciler Molotof ve havai fişeklerle karşılık veriyor.

20.40

Polis İstiklale çıkan bütün yolları kapattı. Mağazaların önünde duranlarda dâhil herkesi İstiklal’den çıkarmaya çalışıyor. Balık pazarında kitle “Polis simit sat onurlu yaşa” sloganı atıyor.  

 20.30

Kadıköy’den Boğaz Köprüsüne  yürüyen kitleye polis Kadıköy Yel Değirmeni’nde saldırdı. Kitle barikat kurarak polise karşılık vermeye başladı.

20.18

KızılAslan üyesi arkadaşımız gaz ve TOMA’nın suyuyla sıkıştırılıp camın üzerine düşürülmüştür.

 20.15

Nurtepe’de halk sokağa çıktı. Sokullu Caddesinde polis çok yoğun biber gazı kullanıyor. İçinde Partizanlarında bulunduğu kitle polise karşılık veriyor. Militanlar da Molotoflarla polise karşılık veriyor.

20.13

Galatasaray Meydanı’ndan kitle ve basın Tünele doğru itilerek sürükledi. Polis kitleye ve çekim yapan basına plastik mermi ve biber gazı atıyor. Tünelde saldırı devam ediyor. 

20.05

 Galata Kulesi polisle kitle arasında çatışma yaşanıyor, polis çok yoğun misket tipi gaz ve plastik mermi kullanıyor. Kitle polise kurduğu barikatlardan taş ve sapanlara karşılık verdi. Kitle Karaköy’e doğru çekildi çatışmalar Karaköy’e yayıldı.

 19.50

Galatasaray Meydanında “Huzum kalmadı” diye şarkı söyleyen kişiye yüzlerce kişi eşlik etti. kitlenin toparlanmasına izin vermeyen polis TOMA ile

Tünele doğru sürüklemeye başladı

 19.41

Kadıköy Moda caddesinde yürüyüş yaptıktan sonra Kadıköy Ayvalıtaş Parkında toplanan binlerce kişi Boğaz köprüsünden Taksim’e yürüme kararı aldı.

19.36

Polis gazi mahallesinin içine giremiyor, TKP/ML, MLKP, YDG-H, DHKP-C militanları havai fişek taş ve Molotoflu barikatlardan geçit vermiyor

19.35

Yüzlerce insan pencerelerinde direnişçileri destekliyor. Beşiktaş’tan Taksim’e yürüyüş kitlesel olarak başladı.

19.30

İstiklal’deki kitleyi Tünele doğru TOMA ve biber gazı ile sürükledi. Karaköy’den Taksime çıkışları engelleyen polise kitle sapan ve taşlarla karşılık veriyor.

19.20

Polis istiklal’deki kitleyi basında ayırmaksızın coplarla iterek Galatasaray meydanına doğru sürüklüyor. Sivil polisler ara sokaklara girerek burada şiddet uygulyarak göz atına almaya devam ediyor.

19.07

İstiklal’de gözaltına alınanlar Taksim Meydanında polis otolarına bindiriliyor. Öğrenebildiğimiz bir isim, Melek Bilgili.

19.05

Taksim yoğun gaz altında. polis TOMA ve gaz bombası kullanarak kitleyi dağıtmaya çalışıyor ve gözaltına almaya devam ediyor.

19.00

Polis, İstiklalde anons yapıyor. Kitleyi Liseye doğru sürüklüyor. 

18.55

Taksim’de polis saldırısı başladı. Polis ardı ardına biber gazı atıyor.

18.35

İstiklalde kitle toplanmaya başladı. BDSP, Partizan, Kaldıraç gibi kurumların içinde olduğu kitle bu daha başlangıç mücadeleye devam sloganları atıyor. Taksim Dayanışması meydanın girişinde sloganlar atarak bekleyişini sürdürüyor. 

18:25

Gazi Mahallesi’nde polisin toma ve gaz saldırısı devam ediyor.

18.15

Taksim Dayanışması üyeleri meydana yürümenin bir hak olduğunu anlatmaya çalışılıyor. Polisler güvenliği bahane ediyor. 

18.10

Saat 19.00 da yapılacak olan açıklamaya engel olmaya çalışan polis Taksim Dayanışması’nın önü barikatla kesti.

18.07

Taraftarlar da İstiklal’de yürüyüşe geçti.

18.05

 İstiklalde polis esnafı dolaşarak burada sırt çantalarıyla oturanlara GBT yapıp, çantaları arıyor.

18.00

Gazi Mahallesi’nde Gezi Şehitlerinin fotoğraflarıyla Taksim’e doğru yürüyen halka polis Akreplerden gaz bombası atarak saldırdı.

17:55

Beşiktaş’ta saat 19.00’da gerçekleşecek yürüyüş için halk toplanmaya devam ediyor.

17: 45

Gülsuyu’nda “Beşlerin Düşleri ile Geziye İsyana Partizan” pankartı ile yürüyüş başladı, yürüyüşün ardından kitle Taksim’e gidecek.

17:43

Yüz kişilik bir kitle İstiklalde bulunan HDP binası önünde bekliyor. Alkışlarla polis terörünü protesto ediyorlar. İstiklalde “Polis simit sat onurlu yaşa” sloganlarına “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları ekleniyor.

17:35

Gazi Mahallesi’nde toplanan yaklaşık 5 bin emekçi Taksim’i selamlıyor./ Polis Taksim’de aralarında Ahmet Şık’ın da olduğu gazetecilere de saldırdı.

17:30

Demirören AVM önünde 10 kişi gözaltına alındı. İsmi öğrenilen, Erdi Demirhan. Polis basının fotoğraf çekmesine izin vermiyor. 

17:25

Miss sokağının önünde gezi kütüphanesi kuruldu ve kitap okuyanlar var. Polis istiklalde kitleden gözaltı yapmaya çalışıyor. Kitle, “Katil polis hesap verecek”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganı atıyor.

17:20

ÇArşı grubu Beşiktaş’ta heykel önünde toplanmaya başladı.               

17:17

Büyükparmakkapı Sokak’ta polis bir kişiyi döverek gözaltına almaya çalıştı. Polis, avukatları da darp etti.

 17:15

Kitlenin toplanmasına izin vermeyen polis İstiklal Caddesi boyunca sokakları kapattı. Unkapanı’ndan itibaren taksim yönü trafiğe kapatıldı.

17:10

 Mis Sokak’ta bir işyerini bastı. Vatandaşları gözaltına almakla tehdit ediyor. Mis Sokak’ta polisin darp etmesi sonucu bayılan vatandaşlar var. Ambulansın girilmesine izin verilmiyor.

  17:07

 Demiroren ile Ağa Cami arasındaki sokaktan İstiklal’e girilmesine polis izin vermiyor.

 17:02

Fransız konsolosluğu önünde “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları atan kitleye polis kalkanlarla saldırıyor

  16:50

SÖZ Dergisi üyeleri darp edilerek gözaltına alındı.

 16:45

 Polis İstiklal girişinde ‘dağılın’ anonsu yapmaya başladı, müdahaleye hazırlanıyor.

16: 43

 Polis Unkapanı’dan Taksim’e çıkan yolu cekicilerle kapatmış, araçları çeviriyor

   16:10

İnsan Hakları Derneği üyeleri meydana girmek istiyor ama polisler izin vermiyor.

 [widgetkit id=723]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu