Güncel

Günümüz için bir tarih

 

İzmir: “Anne Frank – Günümüz için Bir Tarih” resim sergisi İzmir’de birçok sanatseverin katılımıyla geçekleşti.

İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD) Sergi ve Eğitim Salonu yapılan sergi de 2. Dünya Savaşı ve Nazi döneminde ırkçı ayrımcılığa maruz kalarak, yaşamını bir Nazi kampında yitiren Anne Frank’ın anılarını ve dönemin koşullarını resimlerle hatırlatmaktı.

Sergi daha önce ilk Ankara ve ardında İstanbul’da sergilenmişti.

Serginin hedeflediği amaç soykırımı anlatmak ve soykırımın bir daha yaşanmamasını sağlamak olarak belirtildi. Resim sergisine konu olan Anne Frank’ın çocuk yaşta maruz kaldığı olaylar ve sonrasında yaşanan katliamlar.

Çocukluğundan ölümüne, yaşadığı yerden öldüğü Nazi kampına kadar sürekli anılarını yazan Anne, bu yaşadıklarının ileride yazılması gerektiğini ve kendisinin yazdığı bir öykü kitabının olmasını ister. Ancak Anne öldükten sonra anı defteri kitap haline getirilir. Kitap haline getirilince büyü ilgi görür ve baskıları hızlıca tükenir.

Sergi de Anne Frank’ın kısaca 16 yıllık yaşamın hikâyesi anlatılıyor.

Sergi başladıktan sonra serginin kısa tanıtımını yapan Doç. Dr. Beyhan Özdemir‘den sonra Levent Sensever konuşma yaparak serginin amacını ve başkanı olduğu kurumun hedeflerini söyledi. Daha sonra soykırıma değinen Sensever bunun insanlık ayıbı olduğunu ve her yerde lanetlenmesi gereken bir şey olduğuna değindi. Serginin amacı başta Anne olmak üzere, bütün soykırıma maruz kalmış çocukların yaşamlarına dikkat çekmek ve insan haklarının savunulması gerektiğini belirtti.

Daha sonra söz alarak konuşma yapan Hollanda Ankara Büyükelçiliği çalışanı Jan Van Vejıen, Yahudi soykırımının bitmesine rağmen daha çocuk katliamlarının sürdüğünü Suriye ve bütün dünyada devam ettiğini söyledi. Ve Anne’yi unutmayıp geleceğimizi buna göre belirleyelim dedi.

Sergi geçmişten ders çıkarmamızı sağlıyor diyerek konuşmasını bitirdi.

Etkinlik kokteylden sonra sona erdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu