GüncelKadın

Gülistan Doku’dan 100 gündür haber alınamıyor!

100 gündür Gülistan’dan haber alamayan abla Aygül Doku “Artık nefes alamıyorum. Biz onu sapasağlam üniversiteye gönderdik ve şu an cesedini bari bulalım diye dua ediyoruz. Bundan daha kötü bir şey yoktur herhalde diye düşünüyorum" dedi.

Munzur Üniversitesi Tunceli Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölümü 2. sınıf öğrencisi olan ve 5 Ocak’ta kaybolan 21 yaşındaki Gülistan Doku’dan 100 gündür haber alınamıyor.

Doku’nun bulunması için yürütülen arama çalışmaları sonuç vermezken, olayla ilgili sürdürüldüğü belirtilen soruşturmada ise bir gelişme sağlanmadı. Tüm bu gelişmelerin yanında her cadde ve sokağında MOBESE kameralarından geçilmeyen kentte 100 gündür Gülistan Doku’dan haber alınamıyor.

HDP’den İçişleri Bakanlığına Önerge:

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim Milletvekili Alican Önlü, 7 Nisan’da Uzunçayır Baraj Gölü’nde, cansız bedeni bulunan Esma Kılıçarslan’ın ölümünü ve üç ayı aşkın süredir kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku’yu İçişleri Bakanlığına sordu.

Önlü, önergede; 11 Mart’ta Hozat’tan Dersim merkezdeki bir düğüne katılmak için evden ayrılan Esma Kılıçarslan’dan bir daha haber alamadığını ve 24 gün sonra Munzur Çayı’nda rafting botunun devrilmesi sonucu suya kapılan Uzman Çavuş Yılmaz Güneş için yapılan arama çalışmaları sırasında tesadüfen bulunduğunu belirtti.

Alican Önlü, “Gülistan Doku’nun arama çalışmalarında olduğu gibi Esma Kılıçarslan’ın kaybolması sonrasında yürütülen arama çalışmalarının nitelikli ve etkin bir şekilde yürütülmediği ortaya çıkmaktadır. Dersim gibi kalekolarla, karakollarla, çevirme noktalarıyla, 24 saat kameralarla izlenen bir kentte kadınlar kayboluyor. Aramalarda bulunamıyor. Uzman Çavuş’u arama çalışmaları olmasaydı belki de Esma Kılıçarslan’ın cansız bedenine ulaşılamayacaktı” dedi.

“100 gündür bekliyoruz”

Aile, daha önce ifadesi alınarak serbest bırakılan Zaynal Abakarov’un ve polis babasının soruşturmaya daha etkin bir şekilde dahil edilmesini talep ediyor.

100 gündür Gülistan’dan haber alamayan abla Aygül Doku “Artık nefes alamıyorum. Biz onu sapasağlam üniversiteye gönderdik ve şu an cesedini bari bulalım diye dua ediyoruz. Bundan daha kötü bir şey yoktur herhalde diye düşünüyorum.

Sağ diyorsanız bana yerini söyleyin, ölü diyorsanız bana cesedini verin. Ben kardeşimi devlete emanet etmiştim. Biz onu büyüsün, toplumuna, milletine hizmet etsin diye büyütmüştük. 100 gündür bekliyoruz, 100 yıl mı beklememiz lazım. Gözaltına bile alınmadı bugüne kadar. Tutuklama kararı çıkması lazım” ifadelerini kullandı.

Ailenin avukatı Ali Çimen dosyada intihar iddialarına ilişkin bir bulgu olmadığını belirtirken Abla Doku da intihar iddialarına tepkisini, “İntihar etmiş gibi yanlış bir algı oluşturuyorlar. Odasında intihar mektubu bulundu denildi ama Gülistan o gece yurttaki odasında bile kalmamıştı” sözleriyle dile getiriyor.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim İl Eş Başkanı Nurşat Yeşil ise “Bu genç bir kadının intihar etme olayı değil. İntihar, cinayet ve birçok olayda çok fazla bilgi kirliliği oluyor. Kesinleşmiş hiçbir olgu yok. Bir intihar bile olsa bazı olayların sebebinin araştırılması gerekiyor. Biz kadınlar olarak birlik olursak bunları aşarız” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu