Emek

Güncelleniyor | 2018 1 Mayıs’ı | Birlik, dayanışma ve mücadele günü etkinlikleri

Emek ve meslek örgütleri, 2018 1 Mayıs kutlamaları için bugün 75 merkezde alanlara çıkacak. 1 Mayıs Birlik ve Dayanışma Mücadele Günü kutlamaları için işçi-emekçiler sabahın erken saatinde etkinlik alanlarına doğru akmaya başladı.

Taksim Meydanı’nı bu yıl da yasaklayan AKP hükümeti, Taksim’e çıkan bütün yolları kapatmış durumda. KESK, DİSK, TTB ve TMMOB gibi emek ve meslek örgütlerinin merkezi mitingi ise Maltepe’de yapılacak.

Taksim Meydanı’nın yasaklı olmasına rağmen Taksim diyen Nakliyat İş ve Birleşik Metal İş Sendikası, Real Market İşçileri ve Mücadele Birliği Aksaray’da bir araya gelerek Taksim’e yürüyecek.

OHAL koşulları altında düzenlenen birlik, dayanışma ve mücadele kutlamalarına bu yıl, Kanun Hükmünde Kararname ve “Taşeron Düzenlemesi” ile işsiz kalan işçi-emekçilerin talepleri başta olmak üzere özgürlük, demokrasi, barış, hak ve adalet gibi talepler öne çıkacak. Ayrıca işçi ve emekçiler bu yılki 1 Mayıs kutlamalarını, 24 Haziran seçimlerine hazırlık olarak görüyor.

12.00 – Elazığ Perşembe Pazarı’nda başlayacak miting öncesi emekçiler bir araya geldi.

11.30 – DİSK, KESK, TMMOB, TTB, Partizan, HDP, HDK, Beşiktaş taraftar grubu Çarşı, Tekel Bayileri Platformu ve daha birçok demokratik kitle örgütü Maltepe’de düzenlenen 1 Mayıs alanında, yürüyüş öncesi yerini aldı.

11.25 – 22.00’dan sonra alkol satışı yasaklanan, satış yapamayınca ekonomik darboğaza giren Tekel bayilerini temsilen Tekel Bayileri Platformu da mitinge katılım sağlıyor.

11.20 – Gebze’de miting alanına doğru yürüyüş başladı

11.18 – Beylikdüzü’nden kalkan deniz araçları Maltepe’ye ulaştı.

11: 15 Ankara’da yerel kutlamalar

Tandoğan’da hazırlıkları süren 1 Mayıs mitingi öncesi Sincan, OSTİM, Mamak’ta bir araya gelen emekçiler kendi yaşam ve çalışma alanlarında kutlamalar yaptı.

11.10 – Maltepe’de hazırlıklar devam ediyor

İstanbul’da aralarında Partizan’ında olduğu onlarca devrimci, demokrat ve yurtsever kurumun bir araya geldiği Maltepe’de hazırlıklar sürüyor.

10.50 – Taksim işçiye yasak Hak İş’e serbest!

İşçi-emekçiye yasaklanan Taksim Meydanı, AKP’ya yakınlığı ile bilinen Hak -İş ve Sağlık Hizmetleri Sendikası’na serbest bırakıldı. Gümüşsuyu Caddesi’nden yürüyüşe geçen sendika üyeleri, “Hak-İş burada 1 Mayıs kutluyor”, “Hak-İş nerede özgürlük orada” gibi sloganlar attı. Hiçbir engele takılmayan Hak- İş üyeleri, Cumhuriyet anıtının önüne gelerek çelenk bırakarak ayrıldı.

10.45 – Rize/Fındıklı’da 1 Mayıs

Rize’nin Fındıklı ilçesinde emekçiler “ÇAYKUR halkındır satılamaz”, “Dereler özgürdür özgür akacak”, “İş, ekmek, özgürlük”, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa”, “Hak hukuk adalet”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları eşliğinde 1 Mayıs yürüyüşünü gerçekleştiriyor. Kortejin en önünde tulum çalınıyor.

10.40 – Saraçhane Parkı’nda 1 Mayıs kutlaması 

Taksim’e yürümek isteyen Kitlenin önü Saraçhane’de kesildi. “İnadına Taksim İnadına 1 Mayıs”, “Taksim İşçiye Yasaklanamaz” sloganları atıldı. Polisle yapılan pazarlık sonucunda Saraçhane Parkı’nda miting yapılması kararlaştırıldı. İşçiler parka giriş yapıyor.

09.40 – Beşiktaş’tan Taksim’e çıkmak isteyen 20 HKP’li gözaltına alındı

Halkın Kurtuluş Partisi üyeleri, 1 Mayıs Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü’nde Taksim Meydanı’na yürümek için sabah saatlerinde Beşiktaş’ta bir araya geldi. Taksim’e doğru yürüyüşe geçen HKP’lilerin önü polis tarafından kesildi. Kitle ile polis arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Taksim Meydanı’na yürümekte kararlı olan HKP’lilere polis saldırdı. 20 kişi gözaltına alındı.

09.30 – Tuzla’da 1 Mayıs kutlaması

Tuzla Organize Sanayi Bölgesi’nde Deriteks Tuzla Şubesi önünde 1 Mayıs kutlamasına erken başladı.

Aydınlı’da bulunan DERİTEKS Tuzla Şubesi önünde toplanan yüzlerce işçi “Her yer Taksim her yer direniş”, “Yaşasın 1 Mayıs”, “Birlik mücadele zafer”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganlarıyla yürüyüş gerçekleştirdi.

Pankart ve dövizlerle toplusözleşme ve örgütlenme önündeki engellerin kaldırılması taleplerini dile getiren işçiler, patronların ve hükümetlerin haklarına yönelik saldırılarını da ıslıklarla protesto etti.

Yürüyüşün ardından işçilere seslenen DERİTEKS Şube Başkanı Binali Tay, savaş ve seçim koşullarına dikkat çekerek, işçi haklarına saldıranlara birlik olunması gerektiğini söyledi. Tay, 1 Mayıs’ın birliğe vesile olmasını istedi. Açıklamanın ardından işçiler Maltepe mitingine doğru yola çıktı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu