Gençlik

Hacettepe’de 16 Mart anması

Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’nde 16 Mart 1978’de İstanbul Üniversitesi Eczacılık Kampüsü önünde 7 devrimci öğrencinin katledildiği Beyazıt katliamı; yine 16 Mart 1988’de Irak’ta kimyasal bombalar yağdırılarak binlerce Kürt’ün öldürüldüğü Halepçe katliamı için bir eylem gerçekleştirildi.

DYG, SGD, SDP ve YDG’nin içinde olduğu Halkların Demokratik Kongresi’nin örgütlediği eylem, Edebiyat Fakültesi’nden yemekhaneye doğru yürüyüşle başladı.

Çekilen ajitasyonlarda “Dün Halepçe’de binlerce Kürdün üzerlerine bombalar yağdırarak katleden zihniyet bugün de Roboski’de 35 Kürt köylüsünü katleden zihniyetle aynıdır. Devletin katliamcı kimliği hiçbir zaman değişmemiştir” şeklinde vurgular yapıldı.

Okunan basın açıklamasında da “Sivas’ta 35 canımızı katleden faşist gerici zihniyet, kısa süre önce Adıyaman’da Alevilerin evlerini işaretleyerek karşımıza çıkmaktadır” denildi.

Beyazıt ve Halepçe katliamları dışında Gazi, Sivas ve Roboski katliamlarının da anıldığı yürüyüşte sık sık “Faşizmi döktüğü kanda boğacağız”, “Katil devlet hesap verecek”, “Berxwedan jiyane” sloganları atıldı.

Yapılan basın açıklamasının ve atılan sloganların ardından eylem alkışlarla sona erdi.

Hacettepe Üniversitesi YDG

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu