GüncelManşet

Halk, Akdeniz Belediyesi önünde nöbette!

 

Mersin: Yerel seçimlerde BDP’nin kazandığı Akdeniz Belediyesi’ne CHP’den itiraz geldi. Akdeniz Belediyesi seçim sonuçlarına itiraz eden CHP sayımın yeniden yapılması için başvuruda bulundu. Akdeniz’de Güneş, Çay, Çilek, Şevket Sümer mahallelerinde mahalle baskısının oluşturulduğunu, görevli müşahitlerin tehdit ve baskı gördüğünü iddia eden CHP’li yöneticiler olayların yaşandığı sırada gerginlik çıkmaması için yaşananlara sessiz kaldıklarını öne sürdü. 

Akdeniz’de sandık tutanaklarındaki rakamların birbirini tutmadığını da iddia eden CHP,  “Geçersiz oy sayısı, sandık tutanaklarına yansıdığı biçimde hatalıdır, eksiktir” dedi. CHP, yaptıkları incelemelere göre belediyeyi kendilerinin hak ettiğini öne sürdü. 

Bunun üzerine Akdeniz Belediyesi önünde bir araya gelen BDP’li kitle bekleyişini sürdürüyor. Eş Başkan Fazıl Türk bekleyen kitleye yaptığı konuşmada, “Bu seçimler 1999 yılında yapılan seçim gibi olmayacak, o sene de HADEP’in elinden hile ile alınan irademizi bu defa CHP’ye verilmeyeceğiz” dedi.

19.00: Kürt halkının Akdeniz Belediyesi önündeki bekleyiş devam ederken, Akdeniz ilçesine bağlı çok sayıda mahallede esnaflar kepenklerini indirerek, belediyenin önüne geçiyor. 
CHP’nin Akdeniz ilçesindeki seçim sonuçlarına itirazının ardından Akdeniz Belediyesi önünde toplanan halkın bekleyişi devam ediyor. Akdeniz ilçesine bağlı çok sayıda mahallede ise esnaflar kepenklerini indirerek, belediye önüne akın ediyor. Belediye önünde her dakika kitlenin sayısı artıyor. BDP’nin Akdeniz Belediyesi eş başkanları Yüksel Mutlu ile M. Fazıl Türk ise, Akdeniz İlçe Seçim Kurulu’nda bekleyişlerini sürdürüyor. Eş başkanların itiraz sonucuna göre açıklama yapması bekleniyor. Yurttaşlar açıklama yapılmayana kadar bekleyişlerini sürdüreceklerini ve belediye önünden ayrılmayacaklarını belirtiyor. Belediye bahçesine kurulan ses sistemleri ile çalınan müzik eşliğinde yurttaşlar, halay çekiyor. Belediyenin içi ve bahçesi tam anlamıyla tıklım tıklım dolmuş durumda. Kitle sık sık, “Bijî Serok Apo”, “Bé serok jîyan nabe” sloganları atıyor. 
“Oylar tekrar sayılırsa oylarımızın sayısının daha fazla olduğu görülecektir”
Konuya ilişkin değerlendirme yapan Eş Başkan Yüksel Mutlu, Çukurova’da Kürtlerin en büyük dayanaklarının Akdeniz Belediyesi olduğunu söyledi. Bu nedenle Akdeniz Belediyesi’ni Kürtlerin elinden almaya çalıştıklarını belirten Mutlu, “Kepenklerini indirip, işini gücünü bırakıp bekleyişimize katılan yurttaşlar belediyelerini vermek istemiyorlar. Bunun için meşru, demokratik tepkilerini dile getiriyorlar” diye konuştu. Eş Başkan M. Fazıl Türk ise itirazın yersiz olduğunu, korkulacak bir durumun olmadığını belirterek, “Oylar tekrar sayıldığında oylarımızın sayısının daha fazla olduğu görülecektir. Bekleyişimiz devam edecek” dedi. 

BDP’li Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu, CHP Mersin İl Başkanı Mustafa Sekendur’un iddialarına ilişkin belediye önünde açıklama yaptı. Binlerce yurttaşın attığı, “PKK halktır halk burada” sloganları arasında konuşmasına başlayan Mutlu, 1999 yılında olmadıklarını ve 99’yılında olduğu gibi hiç kimsenin oyunları ile belediyenin ellerinden alınmayacağını belirterek, halkın iradesini kimseye çiğnettirmeyeceklerini ifade etti. CHP Akdeniz İlçe Başkanı Mustafa Sekendur’un iddialarına atfen Mutlu, parti yöneticileri dışında hiç bir açıklamaya itibar edilmemesi gerektiğini söyledi. “Kürdistan” ve tüm Türkiye’nin gözünün kendi üstlerinde olduğunu belirten Mutlu, “Biz bir söz vermiştik; Akdeniz Belediyesi’ni Başkan Apo’ya armağan edeceğiz. Sizin mücadelenizle bunu gerçekleştireceğiz. Yapılan açıklamalar asılsızdır. Resmi hiç bir açıklama yok” dedi. 
“Canımız pahasına da olsa oylarımızı koruyacağız”
İlçe Seçim Kurulu binasından çıkan Eş Başkan M. Fazıl Türk ise, “Kesin olan bir şey var; Akdeniz Belediyesi bu halkındır. Akdeniz annenizin ak sütü kadar helaldir size” dedi. Kürtlerin 15 yıl önceki Kürtler olmadıklarını belirten Türk, Kürt halkının Osmanlı’dan bugüne çevrilen tüm oyunları boşa çıkardığını söyledi. Türk, “Asılsız açıklama ve iddialara itibar etmeyin, resmi herhangi bir açıklama yapılmadı” dedi. Türk ayrıca, adliyenin kapandığını açıklamanın yarın yapılacağını, yarın sabah 8’e kadar bekleyişlerinin devam edeceğini söyledi. Türk, “Canımız pahasına da olsa oylarımızı koruyacağız” diye belirtti. 
Nöbet sabaha kadar devam edecek
Öte yandan BDP’li yöneticiler, kitleye sabaha kadar belediyeyi terk etmemelerini söyledi. Kitle, çalınan müzik eşliğinde halay çekmeye devam ediyor. Halk, sabaha kadar nöbet tutacak.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu