GüncelManşet

Halk Forumları Yağma ve Talana Karşı Yürüdü!

 

İstanbul: Kartal’da Halk Forumlarının düzenlediği yürüyüşe katılan binler, Başbakan’a ve oğluna ait dinleme kayıtlarının ardından hükümetin yolsuzluklarını protesto etti. Yaşam alanlarının ranta açılmasına karşı yürüyen emekçiler, Kartal AKP ilçe Binası önünde AKP flamalarını indirdiler.

Yürüyüş Kartal Kazım Meydanı’ndan başladı. Burada Cevizli Tekel Forumu’nun çağrısıyla bir araya gelen yüzlerce kişi, “Çeteler halka hesap verecek”, “Her yer rüşvet her yer yolsuzluk”, “Hırsız var” sloganlarını atarak Kızılay Bulvarı üzerinde yürüyüşe geçti.

Partizan’ın da katıldığı yürüyüşte katılımcılar yollara “Hırsız var” yazılamaları yaparken, Partizan imzalı “Tekirdağ’da direnenler onurumuzdur”, “Açlık grevine sessiz kalma”, “Yaşam alanlarımızı savunuyoruz”, YDK imzalı “8 Martta alanlara” ve YDG imzalı “Kentime dokunma” yazılamalarının yapıldığı görüldü.

Sloganlarla ve “Sık Bakalım” marşı ile ilerleyen kitle, cadde üzerinde yola asılı olan AKP flamalarını indirirken, Kartal AKP İlçe Binası önünde de durarak ajitasyonlar çekti. AKP İlçe Binası önünde TOMA’lar eşliğindeki polis barikatının önünde çekilen ajitasyonlarda, Gezi İsyanındaki polis terörü teşhir edilerek Gezi şehitlerinin isimleri sayıldı.

Miting alanının girişinde Bosna Parkı Dayanışması, Gülsuyu-Gülensu Halkı, Maltepe Forumu kortejleri ile birleşerek miting alnına girildi.

 

“Örgütlü bir halkı kimse yenemez ve yenmemiştir”

Alanda yapılan açılış konuşmasında Semt semt Kartal ve civarındaki kentsel dönüşüm anlatıldı. Mitingin ilk konuşmasını ise Taksim Dayanışması adına Mücella Yapıcı gerçekleştirdi.

kartal halk forumlaır 2Yapıcı, Taksim Gezi İsyanı’nın, milyonlarca insanın eşitlik, adalet ve özgürlük talebi olarak nitelendi.

Yolsuzluk operasyonlarının ardından tutuklanan bakan çocuklarının tahliyesine değinen Yapıcı, “Hırsızlar artık sadece başımızda değil aramızdalar” diyerek, Yolsuzlukları ispatlananların salınması için hukukun çiğnendiğini ifade etti.

Konuşmasında “Bunlar sadece bizim parklarımızı, ormanlarımızı çalmıyorlar. Bunlar hırsızlıklarıyla; çocuklarımızın, geleceğimizin değer yargılarını da çalıyorlar. Ancak önümüze ilk kurulan ‘sandık’ın bizim için sanduka haline gelmemesi için bizim sokakları boş bırakmamamız gerekiyor. Örgütlü bir halkı kimse yenemez ve yenmemiştir. Kurtuluş yok tek başına.” ifadelerine yer veren Mücella Yapıcı’nın ardından ise mitingi örgütleyen Kartal, Maltepe ve Pendik Dayanışmaları adına basın açıklamasını Kartal Mimarlar odasından Esin Öğen okudu.

“Bizim olanı, bizden çalınanı geri istiyoruz”

Açıklamada, devletin kamu ve toplum yararını hiçe sayarak yaşam alanlarını sermayenin ihtiyaçlarına ve talanına açtığının altı çizilerek 17 Aralık Operasyonu ve dinleme kayıtları ile bunun hükümet eliyle nasıl yapıldığının anlaşıldığı vurgulandı.

kartal halk forumlaır 4Pendik, Tuzla, Gülsuyu, Gülensu bölgelerindeki kentsel dönüşüm adıyla gerçekleşen rantın anlatıldığı açıklama “Parklarımızın, Meydanlarımızın, Kıyılarımızın, Ormanlarımızın, mahallelerimizin, derelerimizin, tarihi ve kültürel varlıklarımızın yağmalanmasına izin vermeyeceğiz. Bizim olanı, bizden çalınanı geri istiyoruz.” ifadeleri ile son buldu.

Açıklamanın ardından bir katılımcının da şiir okuduğu miting, grup 4. Peron’un ezgileri ile son buldu. 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu