Güncel

Halkın Günlüğü, “Gazeteciler mesleki sorumluluklarından ötürü yargılanamaz”

H. Merkezi: 18 Kasım’da Edirne’de gözaltına alınan Halkın Günlüğü gazetesi eski yazı işleri müdürü Serdar Kaya’ya ilişkin, Halkın Günlüğü gazetesi yazılı açıklama yaparak, “Halkın Günlüğü olarak dün olduğu gibi bugünde haklılığımızdan ve meşruluğumuzdan aldığımız güçle işçi sınıfı ve ezilenlerin sesini haykırmaya devam edeceğiz” dedi.

Halkın Günlüğü gazetesinin 18 Kasım’da Edirne’de gözaltına alınan eski yazı işleri müdürü Serdar Kaya’ya ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı. Halkın Günlüğü yaptığı açıklamada, “Yargının ‘altın yıllarını’ yaşadığı bu dönemde gazeteciler, aydınlar, yazarlar ve akademisyenler formalite bir yargıdan sonra ağır cezalara çarptırılmakta… Basının tek bir elde toplandığı, tekele girmeyi kabul etmeyen istisna birkaç gazete dışında gazetelerin susturulduğu; devrimci sosyalist basının ağır baskılar altında olduğu bir yargı çağındayız. Devrimci gazetelerin her sayısı nerede ise soruşturmaya uğramakta ve sorumluları hakkında cezai işlem yapılmaktadır” dedi.

 

“Haklılığımızdan ve meşruluğumuzdan aldığımız güçle işçi sınıfı ve ezilenlerin sesini haykırmaya devam edeceğiz”

Halkın Günlüğü, gazetesi de bu baskılardan payını aldığını belirterek, birçok yazı işleri müdürü hakkında dava açıldığını ve onlarca yıllarla varan “cezalar” verildiğini söyledi. Halkın Günlüğü, “Bunlarda biri de Serdar Kaya yoldaşımızdır. Serdar Kaya hakkında onlarca dava açılmış, bu davaların bir kısmı ceza ile sonuçlanmıştır” dedi.

18 Kasım’da Edirne’de gözaltına alınan Serdar Kaya’nın hakkındaki tutuklama kararının vicahiyeye çevrilmesi gerekirken Kaya’nın hukuksuz bir şekilde hala Edirne Emniyet Müdürlüğünde gözaltında tutulduğunu belirten Halkın Günlüğü,  “Halkın Günlüğü olarak dün olduğu gibi bugünde haklılığımızdan ve meşruluğumuzdan aldığımız güçle işçi sınıfı ve ezilenlerin sesini haykırmaya devam edeceğiz” dedi.

Devrimci basın emekçilerinin ve gazetecilerin mesleki sorumluluklarından ötürü yargılanamayacağını ve cezai işleme tabi tutulamayacağını kaydeden Halkın Günlüğü, “Devrimci basın emekçileri ve diğer gazeteciler serbest bırakılmalıdır” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu