Güncel

Halkın iradesi üzerinden kirli ellerinizi çekin

İstanbul: Halkların Demokrasi Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü ile Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İstanbul İl Örgütü bugün (2 Nisan) Galatasaray Lisesi önünde başta Ceylanpınar, Kağızman ve Akdeniz olmak üzere birçok ilde yaşanan AKP’nin seçim usulsüzlüklerine dair basın açıklaması düzenledi.

Sık sık “ Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Hırsız AKP Kürdistan’dan defol” ve “Diren Kürdistan, İstanbul seninle” sloganlarının atıldığı eylemde BDP MYK Üyesi Kemal Beköz söz alarak, “30 Mart seçimleriyle beraber çok şey değişeceği düşünülüyordu ancak değişen bir şey olmadı. AKP seçim sandıklarında da hırsızlık misyonundan bir şey kaybetmedi. Ama ne yaparlarsa yapsınlar korkunun ecele faydası olmadığını biliyoruz. Sadece AKP değil diğer partiler de aynı şekilde usulsüzlüğe ortak olmuşlardır. Sürekli milli iradeden bahsedenler, Türkiye halklarının iradesini gözden kaçırıyorlar.”dedi.

Beköz’ün ardından söz alan BDP İstanbul il başkanı Emrullah Bingöl ise “Biz parti ve halk olarak bundan sonra seçimlerde ortaya çıkacak sonuçlara göre eylemlerimizi ortaya koyacağız. Her ilde usulsüzlüklere karşı ayakta duracağız. Halklar bu sürecin bu şekilde devam etmesine izin vermeyecek.” şeklinde yaşanan usulsüzlüklere karşı alınması gereken tavrı açıkladı.

HDP İstanbul il başkanı Şamil Altan söz alarak “Seçimler bitti ama hala kaos ortamı devam ediyor. Ceylanpınar’da OHAL ilan edilmesi, durumun ne kadar ağır olduğunun göstergesidir. Buna karşılık Kürdistan direniyor” diyerek durumu özetlerken yaşanan usulsüzlüklere ilişkin ise “İstanbul’da 35.000 sandıkta binlerce usulsüzlük bulduk, oylarımızın çalındığına şahit olduk. Bunun adı faşizmdir” dedi.

Ardından HDP İstanbul İl Örgütü ve BDP İstanbul İl Örgütü adına yapılan basın açıklamasında ise “HDP ve BDP İstanbul İl Örgütleri olarak yerel seçimlerde ortaya çıkan halk iradesine dönük tüm bu gasp ve saldırılara karşı sessiz kalmayacağımızın bilinmesini istiyoruz. Siyasi soykırım operasyonlarına, antidemokratik uygulamalara, gözaltı ve tutuklamalara direnerek bugünlere gelen mücadelemiz, bugünden sonra da özgürlük yürüyüşünü her koşul altında sürdürmeye kararlıdır.” şeklinde yaşananlara karşı mücadele edileceği belirtildi.

Basın açıklaması, Kürdistan’ın bir çok il ve ilçesinde sürmekte olan halk iradesinin gaspına; oy hırsızlarına karşı en temel demokratik haklarını kullanan halka dönük saldırılara ve uygulanan devlet şiddetine son verilmesi çağrısıyla son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu