Dünya

Hamburg’ta Sessiz Protesto Yürüyüşü

 

 

Almanya: Hamburg’ta çoğunluğu Ortadoğu kökenli mültecilerin barındığı Eimsbütteler Caddesi üzerindeki bir binada çarşamba akşamı çıkan yangında hayatını kaybeden Pakistanlı anne Nazia(33) ve iki çocuğu Daniel ve Rahman için sessiz protesto yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüş Hamburg Sterschanze tren istasyonunda başlayıp yangının çıktığı binanın önüne kadar devam etti. Bina önünde çiçeklerin bırakıldığı  yürüyüşünde herhangi bir slogan atılmadan sessizce yüründü.

Almanya Antifa örgütü üç kişinin ölümü ve 30 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan yangın ile ilgili bir yürüyüş gerçekleştirdi. Almanya Antifa örgütü yangının Almanya da yürütülen iltica politikasının bir sonucu  olarak değerlendirdi. Yapılan yürüyüşe Almanya Sol Parti (Die linke), Marksist Leninist Parti Almanya (MLPD), Almanya Demokratik Güç Birliği Platformu bileşenleri de yürüyüşe destek verdi.

Organizasyon komitesi tarafından yapılan bir açıklamada ise, “üç kişinin ölümü ve 30 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan yangın, Almanya‘daki yürütülen iltica politikasının bir sonucudur” sözleriyle ifade edilerek, “Avrupa sınır yetkililerinin sert uygulamaları sonucu Lampedusa ve Ceuta’da mülteciler boğularak ölmektedir. Almanya’da ise uygulanan yoğun polisiye kontroller ve özel yasalar sonucu, ırkçı saldırılara çanak tutulmaktadır“ denildi. Açıklamada, mültecilerin toplu olarak bir arada ikamet ettiği yerleşim alanlarının uzun zamandır eleştiri konusu olduğu belirtilerek, bu duruma acilen son verilmesi istendi. Ayrıca Demokratik Güç Birliği adına da bir açıklama yapıldı.

Hamburg’tan Ö.G okuru

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu