Güncel

Hangi ananın kadınlar gününü kutlayacaksınız?

İstanbul: Cumartesi Anneleri bu hafta “Devletin güvenlik güçlerince gözaltına alınmış, işkence edilmiş ve kaybedilmiş kadınlar gerçeği karşısında susmayın. Susarak kolektif suça ortak olmayın” şiarıyla 467. Oturumlarını gerçekleştirdi. Bu hafta gözaltında kaybedilen kadınların akıbetini soran Cumartesi Anneleri gözaltından kaybedilen kadınları aramaktan vazgeçmeyeceklerini söylediler.

Her hafta olduğu gibi yine “Failler belli kayıplar nerede?” pankartı ile ellerinde taşıdıkları kırmızı karanfillerle bir araya gelen anneler, tüm dünyada devlet tarafından kaybedilen kadınlar ve gözaltında kaybedilen Rosa Luxemburg için adalet istedi. 
Eylemde ilk sözü 1994 yılında kaybedilen Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız aldı. Yıldız tüm kadınların kadınlar gününü kutlayarak başladığı konuşmasında, “Bugün kadınlar günü ama bizim her günümüz kayıplarımızı aramakla geçiyor. Hangi ananın kadınlar gününü kutlayacaksınız? Çocuklarını kaybettiğiniz anaların mı? Çocuklarını katlettiğiniz anaların mı?” diye sordu.

Bu hafta basın açıklamasını Evrim Savaş okudu.
Savaş, 15 Ocak 1919 gecesi gözaltına alınan Rosa Luxemburg’un, devletin hedefinde olduğunu belirterek, “Milliyetçi Fireikorps birliklerinin karargahı olarak kullanılan Eden Oteli’ne gönderilerek işkence edildi. Tutukevine gönderileceği söylenerek bindirildiği arabada kurşunlanarak katledildi” dedi. Bedeni katledildikten 4 ay sonra bulunan Luxemburg’un mezarının da daha sonra iktidara gelen Naziler tarafından tahrip edildiğini anımsatan Savaş, “O nedenle hala kemiklerinin nerede olduğu bilinmiyor. Rosa’dan yıllar sonra bu topraklarda da kadınlar devletin güvenlik güçlerince veya devletin desteği ile hareket eden paramiliter güçler tarafından gözaltına alınarak katledildiler” diye konuştu. 
Cumartesi Anneleri gözaltında kaybedilenleri aramaktan asla vazgeçmeyecekleri ve sürekli takipçi olacaklarını belirtti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu