Güncel

“Hapishane’de katliamları unutmadık unutmayacağız!”

 

İstanbul: Galatasaray Lisesi’nde bugün 13.00’da Tecrite Karşı Mücadele Platformu (TKMP) çağrısı ile bir basın açıklaması yapıldı.

19-22 Aralık 2000 tarihinin en kanlı katliamının üzerinden 13 yıl geçti ama katliam emrini verenler ve uygulayanlar hala yargılanmadı. 163’ü ağır 560 hasta tutsak tüm çağrılara ve eylemlere rağmen hala serbest bırakılmadı. Bundan dolayı 2013 yılında tedavileri engellenen 14 mahsus yaşamını yitirdi. Bunun üzerine hapishanelerdeki işkencelere, çıplak aramalara, kelepçeli muayeneye, bizzat müdür tarafından çocukların ilkence görmesine, ziyaretçilere ağız içi kontrole, sürgün ve sevk gibi hak ihlallerinin 2013’ün son aylarında da devam etmesine tepki gösterildi.

 “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın”, “Hırsızlar hapse tutsaklara özgürlük”, Tecrit işkencesine son”, “İçerde dışarıda hücreleri parçala”, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur”, “Bijî berxwedana zindana” gibi sloganların ardından basına ve demokratik kamuoyuna seslenen Tecrite Karşı Mücadele Platformu’nun sözcüsü şunları söyledi; “Hırsızlık ve rüşvet yiyenler hakkındaki soruşturmaları engelleyen AKP ve Tayyip Erdoğan dör duvar arasına doldurduğu devrimci tutsakların her hareketini incelemek için röntgencilik yapmaya devam ediyor’” dedi.

tecrite son1“Arama işkencesini utandırmadan yapıyorlar”

Ardından açıklama şöyle devam eti; “Havalandırmaya taktıkları kameralarla tutsakların en özel anlarını bile gözetlemeyi birlikte yaparken, kameralar kendisine ve bakanlara dönünce feryadı yükseltiyorlar. Her tarafta tutsakları gözetim altında tutmak, söz ve davranışları kontrol altına almak için düşünülen F Tipi gibi hapishanelere şimdide havalandırmalara kamera takılıyor. Sürgün ve normal sevkle gelen ve yeni tutuklanan tutsaklara girişte çıplak arama işkencesini utandırmadan yapıyorlar ve işkencelere direnen tutsaklara da darp ediliyor”  diye ekledi.

Ve son olarak her türlü baskıya ve zulme direnen tutsaklara sahip çıkmak gelecek özgür günlerimize sahip çıkmaktır denilen açıklamada devrici tutsakları yalnız bırakmadık bırakmayacağız diye vurguladı. Ve ardından duyarlı demokratik kamuoyunu da içeride yankılanan özgürlük çağrısına kulak vermeye çağırıyor diyerek sözlerini noktaladı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu