Güncel

Hapishanede Teknik Takip!

 

H. Merkezi: AKP bir ilke daha imza attı. Bolu F Tipi Hapishanesinde bulunan PKK’li tutsaklar Çetin Arkaş ve Nasrullah Kuran, polisin talebi doğrultusunda “Örgütsel ilişkileri yönlendirdikleri” iddiasıyla 9 ay boyunca savcılık takibine alındı. Haberleri olmadan haklarında soruşturma açılan Arkaş ile Kuran’a 9 ay sonra “Kovuşturmaya yer yok” yazısı gönderildi.

Dinlemeler noktasında yeni bir seviyeye ulaşan AKP zindanlardaki tutsaklardan da ne kadar korktuğunu polisiyle, hapishane yönetimiyle seferber ederek ortaya koymuştur. Her türlü hukuksuzluğun yaşandığı zindanlarda, tutsaklara uygulanan baskıya ve sindirme politikalarına teknik takip takip ve dinleme de eklendi. TKMP’nin Cemil Çiçek ile yaptığı görüşmesinde “yasalarda bir sorun yok, uygulamada sorun var” diyerek topu hapishane yönetimine atmıştı. Aslında bu hukuksuzlukların ya da skandalların yeni olmadığı T.C Hapishaneleri geçmişinde bulmak çokta zor olmasa gerek.

Arkaş ile Kuran hakkında açılan soruşturma sonunda, izleme sonrası temin edilen belge ve bilgilerde “devletin ve ülke bütünlüğünü bozma”, “silahlı örgüt kurma, yönetme”, “propaganda” yapma iddialarından ve tutsaklar hakkında kamu davası açılmasını gerektirecek kuvvetli suç şüphesi oluşturacak herhangi bir delil elde edilmediği anlaşıldığından kovuşturmaya yer olmadığı belirtildi. Olay ise soruşturma evresinin bitiminde tutsaklara izlendiklerinin tebliğ edilmesiyle açığa çıktı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu