Güncel

Hapishanelerde açlık grevi eylemi 150’nci gününde

Tecrite ve hak gasplarına karşı başlatılan açlık grevi eylemi 150'inci gününe girdi

Hapishanelerdeki siyasi tutsakların, “PKK lideri Abdullah Öcalan üzerinde süreklileşen tecridin sonlandırılması” talebiyle, kendilerine yönelik salgın sürecinde artan hak ihlallerini de protesto amacıyla başlattığı süresiz-dönüşümlü açlık grevi sürüyor.

Gruplar halinde beşer gün boyunca sürdürülen eylem 150’nci gününde. Eylemin başladığı 27 Kasım 2020’den bu yana 100’den fazla hapishaneye yayılan açlık grevinde binlerce tutsak yer alıyor.

Hapishanelerdeki eyleme destek amacıyla Irak Kürdistanı’na bağlı Mahmur ile Yunanistan’daki Lavrio mülteci kamplarında kalanlar da açlık grevinde.

‘Tecrit bir an önce sonlandırılmalı’

Mezopotamya Ajansı’na konuşan Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Urfa Hapishane Komisyon Sözcüsü Serhat Kurt, Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan ile 25 Mart’ta yarıda kesilen telefon görüşmesini hatırlatarak, “Bu durum tecrit koşullarını iyileştirme yerine daha ağırlaştırdı” dedi.

Kurt, “Tutuklular bu tecridin son bulması ve şartların iyileştirmesini istiyor. Tutukluların en insani hakları salgın bahane edilerek reddediliyor” diye belirtti.

Her gün artan hak ihlallerine karşı cezaevi yönetimlerinin çözüm noktasında gerekli özveriyi göstermediğine de değinen Kurt, devamında şunları söyledi:

“Başta Abdullah Öcalan üzerinde olmak üzere, bütün cezaevlerinde mutlak hale gelen tecrit bir an önce sonlandırılmalı. Siyasi tutuklular üzerinde olan baskılara son verilmeli. Tutukluların taleplerinin kabul edilmesi için ÖHD olarak yerelde çalışmalar yapıyoruz. Demokratik kitle örgütleri ile birlikte hareket ediyoruz. Bizim çağrımız bu taleplerin muhatabı olan Adalet ve İçişleri bakanlıklarına. Bu talepler son derece demokratik talepler, zaman kaybedilmeden bir an önce bu taleplerin gereği yerine getirilmeli.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu