GüncelManşet

“Hapishanelerin Zulüm Odaklarından Biri Sincan Hapishanesi”

 

Ankara: Sincan Hapishanesinde geçtiğimiz günlerde kamera takılmasına karşılık tutsaklar kameraları kırmakla yanıt vermişler, ardından işkence edilerek tek kişilik hücrelere konulmuşlardı. Yine Sincan’da çocuk tutsaklara işkence edilmiş, işkencenin kamuoyunda duyulmasının ardından çocuklar başka hapishanelere sürgün edilmişlerdi.

Sincan hapishanesinde yaşanan hak ihlalleri raporunu kamuoyuna açıklamak için Tecrite Karşı Mücadele Platformu(TKMP) tarafından Adalet Bakanlığı önünde bir basın açıklaması gerçekleştirildi.Nihat Konak serbest bırakılsın”, “Tecrit işkencedir tecrite son” sloganlarının atıldığı eylemde Platform adına yapılan açıklamada Başta Nihat Konak ve Deniz Bakır olmak üzere infazı dolan birçok tutsağın tahliyesi engellenmektedir. Çocuk tutsaklara yönelik saldırganlıklar da sorunun önemli bir ayağıdır” denildi.

Basın açıklaması’nda Sincan Hapishanesinin ciddi hak ihlallerinin ve keyfi uygulamaların adresi konumunda olduğu belirtilirken, hapishanede tutsak ziyaretçileri iç çamaşırlarına kadar aranmakta, taciz edilmekte olduğu, hastane sevkleri “asker yetersizliği” gibi sebeplerle iptal edilmekte, başka bir randevunun alınması ise haftaları bulduğu vurgulandı.

Hazırlanan raporun hapishanelere ayna tuttuğu söylenirken,Devrimci iradenin teslim alınamayacağına dair kararlılığımızı buradan bir kez daha tekrar ediyoruz” sözlerinin ardından basın açıklaması sonlandırıldı.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu