EmekGüncel

Hasan Oğuz mezarı başında anıldı

Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden Dev Yapı-İş eski Temsilcisi Hasan Oğuz ölüm yıldönümünde mezarı başında anıldı

Devrimci Yapı, İnşaat ve Yol İşçileri Sendikası (Dev Yapı-İş), Galataport şantiyesinde çalışırken koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle hayatını kaybeden eski temsilcileri Hasan Oğuz’u ölüm yıldönümünde Habibler Yayla’da bulunan mezarı başında andı. Anmaya Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut, İnşaat-İş üyeler, Dev Yapı-İş sendika üyelerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Anmada, “Hasan Oğuz mücadelemizde yaşıyor” pankart ve dövizleri taşındı.

Gerekli önlemler alınmadığından

Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut,  Oğuz’un “Çarklar dönsün” diye çalıştırılan yüzlerce işçiden birisi olduğunu belirterek, “Gerekli önlemler alınmadığı için Hasan arkadaşımız şantiyede çalışırken Kovid oldu. Sonrada kalp krizinden yaşamını yitirdi” dedi.

Oğuz’u diğer işçilerden ayıran özelliklerinden birinin genç yaşından itibaren işçi sınıfının özgürlük mücadelesinde yer alması olduğunu söyleyen Karabulut, “Hasan çeşitli iş kollarında çalışan mücadele eden bir işçi önderiydi. İnşaat işçilerinin köle değiliz mücadelesini büyütün bir işçi önderiydi” diye belirtti.

‘Mücadelemizde yaşıyor’

Oğuz’un virüsün başlangıcından itibaren şantiyelerde önlemlerin alınması için mücadele ettiğini belirten Karabulut, “Şantiyede işçiler daha sağlıklı koşullarda çalışsın diye mücadele etti. Şantiyede vakalar çıkmasına rağmen üretim durmadı. Hasan yaşamını yitirene kadar durmadı. Ondan sonra üretimi durdurduk ve 21 gün şantiye kapalı kaldı. Başka Hasan’lar hayatını kaybetmedi. Hasan’ın mücadelesini büyüteceğiz. Hasan Oğuz mücadelemizde yaşıyor” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Oğuz’un mezarına karanfiller bırakıldıktan sonra Galataport önüne de karanfiller bırakıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu