Güncel

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi’nden eylem

Ankara: Hapishanelerde tedavisi engellenen ve serbest bırakılmayarak ölüme mahkum edilen hasta tutsaklarla ilgili bugün kitlesel bir eylem gerçekleştirildi.

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi tarafından “Hasta mahpuslar derhal serbest bırakılsın” şiarıyla bir araya gelen insanlar Yüksel caddesinden Sakarya’ya bir yürüyüş, ardından burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Meşalelerle gerçekleştirilen yürüyüşte “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın”, “devrimci tutsaklar onurumuzdur”, “tecrit işkencedir, işkenceye son”, “Bijî Berxwêdana Zindanan” gibi sloganlar atıldı.

Sakarya caddesinde mumlarla durumu acil olan ve derhal serbest bırakılması gereken tutsak sayısı “202” yazıldı, ardından ise oturma eylemi gerçekleştirildi. Oturma eylemi sırasında Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi adına basın açıklaması gerçekleştirildi.

 

“kardeşlerimize sahip çıkacağız”

Adalet Bakanlığı verilerine İnsan Hakları Derneği’nin kayıtlarına göre; ”sürekli hastalık ve sakatlık hali ile kocamışlık durumunda olan..” mahpus sayısı 600’ün üzerinde olduğu belirtilen açıklamada Hapishane koşullarında iyileşmesi olanaksız, ölüm sınırında veya hayati riski bulunan hasta mahpus sayısının ise 202 olduğu açıklandı.  

Anayasa’da Cumhurbaşkanın, mahkûmun cezasını hafifletmek veya kaldırmak yetkisine sahip olduğu vurgulanan açıklamada hasta tutsakların ölüme terk edildiği belirtildi.

Açıklamanın ardından araştırmacı yazar Temel Demirer söz aldı. Veli Küçük ve Zirve katliamının faillerini serbest bırakan zihniyetin Abdullah Kalay, Mehmet Yamaç gibileri bırakmadığını belirten Demirer, “cezaevlerindeki kardeşlerimize sahip çıkacağız” dedi.

Eylem 16 Mart günü, Mart ayı katliamlarını protesto etmek için saat 18.00’de Cebeci toplanılacağının ve hasta tutsaklarla ilgili her hafta eylemler gerçekleştirileceğinin duyurulmasıyla sonlandırıldı.

hasta_mahpuslar.png 

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi nedir?

İnisiyatif ESP, Alınteri, Partizan, DHF, BDP, Tuhad-Fed, İHD ile çeşitli sendika, kitle örgütleri tarafından oluşturulan ve hasta tutsakların durumuna dikkat çekmeyi, kamuoyu oluşturmayı amaçlayan bir birleşik mücadele alanı. İnisiyatifin önümüzdeki süreçte eylemleri devam edecek.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu