Güncel

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi’nin oturma eylemleri devam ediyor

Ankara: Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi’nin her hafta yaptığı oturma eylemleri bugün de devam etti.

Güvenpark’ta toplanan kitle “Hasta Mahpuslar Derhal Serbest Bırakılsın” yazılı pankartı merdivenlere serdi. Eylem boyunca “devrimci tutsaklar onurumuzdur”, “Bijî berxwêdana zindanan”, “Tecrit öldürür, tecrite son”, “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın” vb. sloganları atıldı. 

Oturma eylemi sırasında eyleme katılanlar tarafından konuşmalar gerçekleştirildi. Yıllar önce bir evladını hapishanede yitiren ve bir oğlu hala tutsak olan Gülşah Ana yaptığı konuşmasında yıllar önce hapishanede kaybettiği evladının siyasi değil, adli tutsak olduğunu ama yine de içeride katledildiğini belirterek “onlar ne yaptılar, ayakkabı kutularına paraları mı sakladılar?” diye sordu.

 

“Artık hapishaneden bir tek kişiyi daha tabutla çıkarmak istemiyoruz.”

Konuşmaların ardından bir basın açıklaması gerçekleştirildi. İnisiyatif adına basın metnini okuyan Mahmut Konuk, geçtiğimiz günlerde serbest bırakılan tutsak İsmail Aslan’ın İHD’nin 202 kişilik “acilen tahliye edilmesi” gereken ağır hasta listesinde değil 600’ü aşkın kişilik 2. listesinde yer aldığını belirterek “Bu örnek, ‘hapishane koşullarında tedavi edeceğiz’ diye rehin tutulmaya devam edilen yüzlerce hasta mahpusun durumunun ne kadar şakaya gelmeyecek kadar ciddi olduğunu gösterir.” dedi. 

Basın açıklaması “Artık hapishaneden bir tek kişiyi daha tabutla çıkarmak istemiyoruz. Aksi halde iki elimiz yakanızda olacaktır.” denilerek sonlandırıldı.

Basın açıklamasının ardından yapılan eylemin her Cumartesi saat 18.00’de gerçekleştirilmeye devam edileceğinin ve yarın Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi’nin 14.00-16.00 saatlerinde Güvenpark’ta gerçekleştireceği etkinliliğin duyurusuyla sonlandırıldı. 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu