Güncel

“Hasta tutsak olmak çok daha kötü”

İstanbul: İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu bu hafta 112. kes Galatasaray Lisesi önünde F Oturumu gerçekleştirdi. Yoğun yağmura rağmen hapishanelerde yaşanan gerçekleri anlatmak için yapılan eylemde Ramazan Özalp ve 10 tutsağın durumu anlatıldı.

Açıklamayı İHD adına Emine Küçükbumin okudu. Açıklamada, Ramazan Özalp Mardin Midyat hapishanesinde kalırken beyninde tümör olduğu için iki kez ameliyat geçirdiği, kanser raporu verildiği ifade edildi. Adli tıpta muayene olmak için 23 saatlik ring işkencesi ile Metris Hapishanesine getirilen Özalp, Adli Tıp’ın, “hapishanede kalamaz” raporu vermesine rağmen Midyat İl jandarma komutanlının “toplum güvenliği içi tehlikeli” yönündeki rapor dikkate alınarak, Bakırköy infaz savcılığı tarafından infaz ertelemesini reddedildi.

Sol tarafı tamamen felç olan ve sürekli kriz geçiren Özalp’in beyninde ki tümörün yeniden büyüdüğü Samatya’daki doktorlar tarafından tespit edildi. Tekrar ameliyat olması gereken Özalp şimdilik ilaçlarla yaşamına devam ediyor.

Açıklamada, Ali Şek, Abdurrahman Yanık, Abdulvahap Kalay, Ali Gülmez, Atilla Coşkun, Abdullah Ecevit, Ahmet Tamir, Ali Can Yalçıner, Adem Amaç, Abdulvahap Kavak’ın durumu anlatıldı. Siyasi tutsakları düşman gibi gören TMŞ’in infaz sistemi içinde hasta tutsakların yaşamları üzerinde söz sahibi olmasını şiddetle ret ettiklerini söyleyen Küçükbumin beklentilerinin sistemden değil, insan hakları savunucularından ve tüm insanlardan olduğunu vurguladı.

Açıklama geçtiğimiz günlerde Gebze Kapalı Kadın Hapishanesinden tahliye edilen Füsun Demirel tutsakların sesi olmayı ısrarla sürdüren insan hakları savunucularına ve F Oturumunu düzenli olarak takip eden herkese teşekkür etti. Demirel, “Hasta olmak kötü ancak hasta tutsak olmak çok daha kötüdür” diyerek tutsaklardan getirdiği selamları söyledi. Açıklama atılan sloganlarla sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu