Güncel

İstanbul’da hasta tutsak Tenzile Acar, İzmir’de hasta tutsak Kadir Aksu için adalet çağrısı

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, 466. F Oturması açıklamasında ağır hasta tutsak Tenzile Acar'ın, İHD İzmir Şubesi Hapishane Komisyonu ise 59 yaşındaki Kadir Aksu'nun durumuna dikkat çekti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, 466. F Oturması açıklamasında ağır hasta tutsak Tenzile Acar’ın İHD İzmir Şubesi Hapishane Komisyonu 59 yaşındaki Kadir Aksu’nun durumuna dikkat çekti.

Bu haftaki basın açıklamasını okuyan Mehmet Acettin, Tenzile Acar’ın 21 Mart 2017’de İstanbul’da gözaltına alınıp tutuklandığını söyledi. Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesine konulan Tenzile Acar’ın sağlık durumunun kısa sürede bozulduğunu ve ilk olarak Hebatit B teşhisi konulduğunu kaydeden Acettin, “Zaman içerisinde ilerleyen Hepatit B hastalığına son olarak Tüberküloz eklenmiştir” dedi.

Sağlık ve tedavi hakkına erişimde yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle daha da zorlaştığını ifade eden Acettin, Tenzile Acar’ın hastaneye sevki sırasında hasta hakları hiçe sayılarak kelepçeli muayeneye zorlandığı ve bu zorlamayı kabul etmediği için tedavisinin yapılmadığını belirtti.

Acettin, “Gerek Hepatit B gerek Tüberkülozun tedavi edilebilir hastalıklar olmasına rağmen erken tedavi edilmediklerinde ölümcül hale gelebildiği bilinmesine rağmen Tenzile Acar’ın tedaviye erişiminin önündeki engeller kaldırılmamaktadır” diye konuştu.

Acettin, “İnsan hakları savunucuları olarak; Tenzile Acar ve diğer tüm hasta mahpusların Covid-19 salgınının yarattığı ağır risk de gözetilerek, tedavi ve sağlığa erişim hakları yanında yaşam haklarının da korunması amacıyla, tedavileri sağlanıncaya ve salgın riski son buluncaya kadar cezalarının infazına ara verilerek, yahut tahliye edilerek serbest bırakılmaları için yetkilileri göreve çağırıyoruz” dedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi Hapishane Komisyonu, hasta tutsaklara özgürlük istemek için düzenlediği eylemde bu hafta, Buca Kırıklar 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde kalan 59 yaşındaki İHD’nin ağır hasta tutsak listesinde yer alan Kadir Aksu’nun dosyasını kamuoyuyla paylaştı.

İzmir’de Kadir Aksu için adalet

Hasta mahpuslara özgürlük konulu basın açıklamamız ektedir. Basın açıklamasını Hapishane Komisyonu üyemiz Eylem Zengin okudu. Aksu’nun gönderdiği mektuplar ve ailesinin yaptığı başvurular üzerine yetkililerin dikkatini çekmek için üç kez basın toplantısı düzenlediklerini hatırlatan Zengin, “Hapse girmeden önce bel fıtığı, apandisit, bademcik ameliyatları olmuş. Başka hastalıkları yokken cezaevine girdikten sonra başka hastalıkları oluşmuştur” dedi.

Zengin sözlerini;

 “Aile hapishane yönetimini aramış, anjiyo olacağını doğrulamışlar ama hastane ve zamanını, güvenlik gerekçesi ile, söyleyemeyeceklerini belirtmişler. Aile, tedirgin bir şekilde beklemektedir. Aksu bir an önce ameliyat olmalı ve aileye haber verilmelidir.  İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi olarak diyoruz ki Abdülkadir Aksu ve Covid19’dan kaynaklı risk altında olan mahpusların hastalığa yakalanması vb. herhangi bir olumsuzluktan devlet sorumludur. Yaşı ve hastalıkları göz önüne alındığında Abdülkadir Aksu derhal tahliye edilmelidir” bitirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu