Güncel

Hasta tutsaklar için 111. F Oturumu gerçekleştirildi

İstanbul: İHD İstanbul Şubesi Cezaevleri Komisyonu bugün ( 3 Mayıs), hasta mahpuslar için 111. kez Galatasaray Lisesi önündeydi. Ümit Efe’nin %90 zihinsel engelli olmasına karşın, ailesine herhangi bir bildirim yapılmaksızın serbest bırakılan ve günlerdir aranmakta olan Rıdvan Tekcanlı’nın durumuna vurgu yaptığı konuşmasıyla başlayan oturum, M Tipi Kadın Hapishanesi’nde bulunan hasta tutsak Süreyya Bulut’un durumu anlatıldı.

İHD adına Nur Sürer’in okuduğu açıklamada Bulut’un 1994 yılında ağır yaralı olarak tutuklandığı ve 16 gün sorguda tutulduktan sonra hastaneye götürüldüğü, bu sebeple sağ gözünün kör olduğu belirtildi. Birçok yere sürgün edildikten sonra, beyninde, kolunda, bacaklarında ve kafasında şarapnel parçalarının bulunduğu ve 2003 yılında da “Wernicke Korsakoff Sendromu”na yakalandığı tespit edilen Bulut’un, ağrı ve sızılarının giderek arttığı vurgulandı. “Hayati tehlike arz ediyor” şeklindeki rapora rağmen serbest bırakılmayan Bulut’un ATK’ya başvuru yaptığı ve hala yanıt beklediği belirtildi.

Açıklamada Adem Yüksekdağ, Abdullah Ecevit, Ahmet Tamir, Ali Can Yalçıner, Adem Amaç, Abdurrahman Çokur, Abdulvahap Kavak, Akif İpek, Ali Adıma ve Abdulaziz Özdemir’in sağlık durumlarına da değinildi. Tüm hasta mahpusların tedavilerinin sağlanması talebiyle açıklama sonlandırıldı.

Açıklamanın ardından hasta tutsak Süreyya Bulut’un kardeşi söz alarak ablasının görüşlere çıkmakta güçlük çektiğini, arkadaşlarının yardımıyla görüşe çıkabildiğini, görüşlerde ailesini dahi tanıyamadığını belirterek tedavisin yapılmasını istediklerini vurguladı. Konuşmanın ardından oturum sonlandırıldı.

Açıklamada “Tecriti kaldırın, ölümleri durdurun”, “ATK elini mahpuslardan çek”, “Süreyya Bulut serbest bırakılsın” ve “Tecriti kaldırın ölümleri durdurun” sloganları atıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu