Güncel

Hasta tutsaklar “toplum için tehlikeli”ymiş!

H. Merkezi: Hapishanelerde hasta tutsakların sayısının oldukça artması ve bu konuda verilen mücadelenin sonucu olarak yasalarda değişiklik yapılmıştı. Anadilde savunma yasası olarak bilinen 6411 sayılı kanuna, “ağır hastalık veya sakatlık nedeniyle ceza infaz kurumu koşullarında hayatını yalnız idame ettiremeyen ve toplum güvenliği bakımından tehlike oluşturmayacağı değerlendirilen mahkûmun cezasının” iyileşinceye kadar geri bırakılacağı hükmü eklenmişti. Fakat tüm bu düzenlemelere rağmen konu kapsamındaki ihlallerde, “elbette” değişiklik olmadı.

 

14 kişi “eceliyle” ölmüş

Mecliste, bu konuyla ilgili Adalet Bakanlığına verilen soru önergesine cevap olarak Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Adli Tıp Kurumunda rapor beklerken 14 kişinin de öldüğünü açıkladı. 

Yasada yer alan “toplum güvenliği bakımında tehlike” kriteri bahane edilerek, onlarca hasta tutuklunun, böylelikle tedavisi engellenerek, hastalıkları ilerliyor.
Bakanlık’tan gelen yanıtta, ayrıca “sağlık gerekçesiyle kendi başlarına cezaevlerinde kalamayacak durumda” olan tutuklu ve hükümlülerin tahliye taleplerinin büyük bölümünün reddedildiği bilgisi yer alıyor. Verilen yanıtta; 21 Mayıs 2013 itibariyle 460 tutuklu ve hükümlünün tahliye talebiyle başvuru yapmasına rağmen, sadece 43 kişinin cezasının infazı geri bırakıldı. 417 kişinin talebi de reddedildi. 
Yine verilen yanıtta: 113 kişinin hakkında Adli Tıp Kurumu raporu beklendiği; 216 kişi hakkında ise “tam teşekküllü hastanelerin sağlık kurullarınca yerine getirilen işlemlerin devam ettiği” belirtildi.

Bakan Ergin’in verdiği yanıtta, Adli Tıp Kurumundan rapor beklenirken 14 kişinin “eceliyle öldüğü” söylense de Güler Zere örneğinde olduğu gibi ölümün, devlet şiddeti sonucu olduğu kesin.

154 tutuklu ağır hasta
Verilen yanıtta, şu an kaç hasta tutsağın olduğuna dair bilgilerinin olmadı söylense de; İnsan Hakları Derneği verilerine göre hapishanelerde ağır hasta olan tutsak sayısı 154. İHD rakamlarına göre 526 tutuklu ve hükümlü hasta durumda. Yasa hasta tutuklu ve hükümlülerin tahliyesi yönünde savcılara yetki vermesine rağmen, savcılar bu inisiyatiflerini kullanmıyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu