GüncelManşet

İHD: “IŞİD İstanbul’da”

İstanbul: Esenyurt’ta bir Caferi camiisinin yakılması üzerine onuyla ilgili bir rapor hazırlayan İHD İstanbul Şubesi, hazırladıkları raporu ve gözlemlerini basınla paylaştı. İHD İstanbul Şubesi binasında yapılan açıklamada, aynı zamanda rapor heyetinde yer alan Şube Başkanı Abdulbaki Boğa konuştu.

Olayın nasıl gerçekleştiğini, görgü tanığı ve camii görevlilerinden olan İmam Hamza Aydın, Müezzin Ehed Coşkun’la yaptıkları görüşme sonucu edindikleri bilgiler dahilinde anlatan Abdulbaki Boğa; saldırganların tutumu, yaptıkları tehditler ve attıkalrı sloganlardan yola çıkarak, sadece basit bir kundaklama olmadığını, Caferilere yönelik planlanmış bir saldırı olduğunu dile getirdi. Saldırganın camiye ilk gelişinde, tehditleri srasında kendisinin ‘selefi’ olduğunu söylemesi üzerine saldırının bireysel olmadığını ekleyen Boğa, aynı zamanda emniyet ve savcılığın ciddiyetsiz tutumunun da ‘devletin bilgisi dahilinde’ olduğu kanısını güçlendirdiğini vurguladı.

Saldırı IŞİD ile bağlantılı”

Daha sonra, raporun hazırlanması sürecinde yer alan MYK üyesi Hulusi Zeybel söz aldı. Cami çalışanlarının oldukça tedirgin olmasına rağmen yaşanan üç saldırı öncesi, sırası veya sonrasında savcılığa başvurulduğu halde devletin hiçbir güvenlik önlemi almadığına değinen Zeybel, olay yeri polislerinin camiye geldikleri sırada camii avlusunda bulunan beş ring aracının da MHP’li milletvekilini korumak amacıyla geririldiğini belirtti.

Yaşanan saldırılar sonrasında polis amirlerinin (kanıt olmamasına rağmen) her olayı birbirinden kopuk ele almaları ve üzerinden bir hayli zaman geçmesine rağmen hala raporların hazır olmamasının ‘niyetli’ bir duyarsızlık olduğunu vurgulayan Zeybel, polisin bu duyarsızlığının Ortadoğu’da IŞİD’in örgütlenmesi ve katliam yapması için TC’nin izlediği politikanın bir ürünü olduğunu dile getirdi. Son olarak saldırının planlı ve örgütlü olmasından yola çıkarak saldırganın tutumu ve hedef aldığı inanç grubu göz önünde bulundurulduğunda IŞİD ile doğrudan bağlantılı olduğunu söyleyen Zeybel, örgütün Esenyurt’u hedef seçmesinin sebebinin hem Caferilerin yoğun olarak ikamet etmesi hem de dikkat çekici bir saldırının örgütün lehine drum yaratması olduğunu ekledi. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu