Güncel

İHD; “Kendimizi ihbar ediyoruz”

İstanbul: İnsan Hakları Derneği İstanbul Şube, insan hakları savunucusu avukat Eren Keskin’e, 2005 yılında Uğur Kaymaz’ı anarak yaptığı konuşma nedeniyle, “TC Devletini alenen aşağıladığı” gerekçesiyle açılan davayı İstanbul Adliyesi önünde yaptığı basın açıklamasıyla protesto etti. İHD üyeleri, “ “Devleti alenen aşağılama suçu” işlediğimizden dolayı kendimizi ihbar ediyoruz” dedi.

Bugün (24 Şubat) yapılan eylemde basın açıklamasını İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe okudu. Efe açıklamada, “Devlet 12 yaşındaki bir çocuğu katledecek kadar vahşi bir anlayışa sahip, Türkiye hesap vermek zorunda, Türkiye’nin tarihi kirli bir tarihtir” diyen Av. Eren Keskin’e TCK 159/1’den bir dava açıldığını, davanın Yargıtay tarafından bozulduğunu hatırlatarak, 2011 yılında Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in izniyle TCK 301/4’ten tekrar dava açıldığı belirtti. Efe açıklamanın devamında, bu davanın TC Devleti’nin hukuktan ne anladığını gösterdiğini belirterek, “Hukuk, muhaliflerden “suçlu” üretme mekanizmasıdır” dedi. İHD İstanbul Şube Başkanlığı ve sonraki süreçte Keskin’in onlarca saldırı ve tehdide maruz kaldığını belirten Efe, “Keskin, tüm insan hakları savunucularının onurudur ve yalnız değildir” dedi. Efe açıklamanın devamında, Kürdistan’da yüzlere çocuğun devlet tarafından katledildiğini belirterek, kendilerinin de bu katliamların tanıklarıyla ve belgeleriyle bilgilerini verdiklerini söyledi. Efe konuşmasında son olarak Roboski katliamını da hatırlatarak, “Devletin bu suçunu biz İnsan Hakları savunucuları olarak defalarca yazılı ve sözlü olarak ifade ettik ve etmeye devam edeceğiz. Bu vesileyle “Devleti alenen aşağılama suçu” işlediğimizden dolayı kendimizi ihbar ediyoruz” dedi.

Eylem basın açıklamasının ardından sona ererken, polisin eylemi takip eden görüntülemesine muhabirler sözlü olarak tepki gösterdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu