Güncel

İHD: İLO sözleşmesini neden 19 yıldır imzalamadınız?

İstanbul: İnsan Hakları Derneği bugün (16 Mayıs) İstanbul şubesinde Soma Katliamı’na dair “Hesap verin:İLO’nun madenlerde güvenlik ve sağlık sözleşmesini neden imzalamadınız?” sloganıyla basın açıklaması gerçekleştirdi.

İHD İstanbul Şubesi adına basın açıklamasını yapan Şube Başkanı Ümit Efe, “İLO Sözleşmesi’ni, Lübnan’dan Zimbabve’ye kadar 28 ülke imzaladı da, defalarca önünüze geldiği ve soru önergesi verildiği halde siz niye imzalamadınız?” sorusunu sorarak devletin 19 yıldır İLO sözleşmesini neden imzalamadığını tek tek açıklamasını istedi.

Sözleşmenin devlete ve işverene maliyetli yükümlülükler getirdiği, taşeron işçi çalıştırıldığı için imzalanmadığını söyleyen Efe, sözleşmeyle beraber maden ocaklarında alınması gereken önlemlere dair birkaç maddeyle açıklama yaptı.

Son olarak Ümit Efe hükümetten hesap vermesini beklediklerini, başsağlığı, acil şifalar dilemeyi bırakılıp sözleşmenin derhal imzalanması gerektiğini vurguladı.

İHD MYK üyesi Meral Çıldır ise basın açıklamasının ardından söz alarak sözleşmede özelleştirme ve taşeron firmalara vurgu yapıldığını ve bu nedenle imzalamaktan kaçınıldığını belirterek özel maden şirketlerine vurgu yapılırken devlete bağlı maden ocaklarının da gözden kaçırılmaması gerektiğini; iş cinayetlerinin buralarda da olduğunu ifade etti.

Çıldır’ın ardından söz alan İHD MYK üyesi Hulusi Heybe, bugün Soma Holding tarafından yapılan açıklamalara değinerek böyle bir katliamın üstünün kapatılamayacağını belirtti.

İHD İstanbul Şubesi yapılan açıklamaların ardından Galatasaray Lisesi önüne kadar bildiri dağıtımı ve ajitasyon çekerek yürüdü.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu