Güncel

İHD, “İnsan haklarıyla insandır”

İstanbul: İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu 113. F Oturumuna Soma’da yaşamını yitirenleri anarak başladı. Ölüm makinesine dönüşen maden ocakları, tersaneler, inşaatların can almaya devam ettiği, ancak yüzlerce işçinin ölümüne sebep olan hiçbir yetkilinin bile istifa etmediği ve etmeyeceği bir ülkede yaşadığımızı belirtti. Açıklamaya, “Üzüntümüz, acımız ve öfkemiz çok büyük. Yaşamlarını yitirenlerin ailelerine dayanma gücü diliyor, Soma’da kaybettiğimiz kardeşlerimizi saygıyla anıyoruz” ifadeleri ile başlatıldı.
Bu hafta şu an Kandıra F Tipi Hapishanesinde olan, 19 yıldır tutuklu bulunan Mehmet Nesih Sarıkaya ve 10 hasta tutsağın durumunu aktardı. Ciğerleri iflas eden ve kendisine 6 aylık ömür biçilen hasta tutsak Mehmet Nesih Sarıkaya gönderdiği mektubunda, Akciğer Tüberkülozu, Ülser, Sinüzit ve Astım, Romatizma, Hemoptizi, Anemi, toza karşı alerji, gözde ilerlemiş miyop ve göz damarlarında çürüme gibi çeşitli hastalıklara yakalandığını ve tedavisinin engellendiği yer alıyor.
Aydın Elverdi, Aydın Gezer, Ayhan Kurtulan, Ahmi Elçi, Ali Paksoy, Bernar Satar, Beşir Doğan, Barış Karahan, Başar Uğurlu’nun durumunun da anlatıldığı açıklamada, “Susma suça ortak olma”, “İnsan haklarıyla insandır”, “Tecrit öldürür, dayanışma yaşatır” sloganları atılarak açıklama sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu