Güncel

İHD: “Roboski’ye Adalet” Demeye Devam Edeceğiz!

 

İstanbul: İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Adalet ve Hakikat Komisyonu her ayın 28’inde Roboski’nin faillerinin yargılanması için düzenlediği basın açıklamalarını Galatasaray Lisesi önünde bu gün gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla sürdürdü.

Bu hafta seçimlerin oluyor olmasından ötürü politik arenanın hareketli olduğunu belirtilerek yürüyüş yapılmayan eylemde yere Roboskli’nin faillerinin “ Roboskli’nin faillerinin isimleri ile “Yargılansın” yazılı dövizler bırakıldı.

Basın açıklamasında İHD adına konuşan avukat Abdulbaki Boğa, Roboski’deki katliamla ilgili olarak Askeri Savcılığın kovuşturmaya yer olmadığına dari kararını hatırlatarak, AKP’nin hukuk dışı yollara başvurarak kendi iktidarını koruduğunu belirtti.

Katliamdan sağ olarak kurtulan Servet Encü’nün evine geçtiğimiz günlerde yapılan saldırıyı hatırlatan boğa, “Hukuk önünde eşitlik ilkesinin Kürtler, Aleviler, dini azınlıklar ve sosyalistler açısından adilane uygulandığı söylenemez” diyerek katliamın faillerinin ve devletin Kürtlere karşı uyguladığı politikalara dair örnekler verdi.

Türkiye, Roboski’den başlayarak geçmişi ile yüzleşmeli, hakikatleri açığa çıkarmalı, ve toplumsal adaleti tesis etmelidir. Böylesi bir yüzleşme, Kürt sorunundaki barış ve çözüm sürecindeki politikası için bir turnusol olarak ortada durmaktadır. Biz insan hakları savunucuları olarak hukukun üstünlüğü, kanun önünde eşitlik ve failler yargı önüne çıkartılıncaya kadar ROBOSKİ’YE ADALET demeye devam edeceğiz” diyen Boğa’nın konuşmasının ardından eylem sonlandırıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu