Güncel

İHD’den Soma’ya ziyaret

H. Merkezi: İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, İnsan Hakları Haftasının son gününde Soma’yı ziyaret etti.

Öncelikle DİSK/Dev Maden-Sen’i ziyaret eden İHD üyeleri, Soma’da Enyez Linyit ocaklarında katledilen 301 madenci ile ilgili süren davaları ve Soma Kömürleri A.Ş tarafından 30 Kasım 2014 tarihinde iş akitleri feshedilen 2831 maden işçisinin durumu hakkında bilgi aldı.

Görüşmenin ardından Soma Kaymakamlığı önünde bir açıklama yapıldı.

İHD İzmir Şube Başkanı Avukat Gurbet Uçar söze Soma katliamında yaşamını yitiren 301 madenciyi anarak başladı.

Uçar, 2014 yılında da esnek üretim, güvencesiz çalışma, taşeronlaştırma ve performans gibi uygulamalar yoluyla emekçilerin ağır ve acımasız koşullarda çalıştırıldığını söyledi. 2014 yılının madenlerde yaşanan işçi cinayetleriyle tarihe geçeceğini vurgulayan Uçar, iş kazalarının hemen hepsinin kaza değil, önlenebilir insan eliyle yaratılmış cinayetler olduğunu belirtti.

2014 yılının en kara gününün 14 Mayıs olduğunu söyleyen Uçar, “301 ailenin ocağına ateş düşmüş, insanlar sokağa dökülmüş buna karşın devlet yetkilileri “Bu işin fıtratında var” demekle yetinmişti” dedi.

Türkiye’nin iş cinayetleri sıralamasında ön sıralarda yer aldığını kaydeden Uçar, 2014 yılının ilk 11 ayında tüm iş alanlarında 1723 işçinin yaşamını yitirdiğini söyledi.

Son olarak Uçar, “İnsan haklarına saygılı olan herkesi, göz göre göre yaşanan bu cinayetlerin sorumlularından hesap sormaya çağırıyor, insan haklarını tümüyle ortadan kaldıran çalışma koşullarına yol açan politika ve uygulamalara son verilmesini istiyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu