GüncelManşet

HDK; “1 Mayıs’ta işçi ve emekçilerin yanındayız”

İstanbul: Bugün, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüleri Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü, HDK İstanbul Bürosu’nda 1 Mayıs’a ilişkin bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıda ilk olarak HDK eş sözcüsü Ertuğrul Kürkçü 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı örgütleyicisi olan,  Türk Tabibpleri Birliği (TTB), Türk Mimar Mühendisleri Odaları Birliği (TMMOB), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonları’nın (DİSK) içerisinde yer aldıklarını ve bu bileşenin çizdiği istikamette ilerleyeceklerini vurguladı. Kürkçü devamında, 1 Mayıs’ta devletin, işçi ve emekçilere Taksim’i yasaklayarak Kazlıçeşme’de balıklara terk etmesini kabul etmediklerini ve her yerde emekçilerin katılımıyla 1 Mayıs kutlamalarının gerçekleşmesi için çaba göstereceklerini belirtti.

Kürkçü, İstanbul’da 1 Mayıs alanının Taksim olduğunu ancak son üç yılda büyük sıkıntı yaşandığını söyleyerek şunlara değindi: “Kartal ya da Yenikapı’daki alanlar bizim ilgimizi çekmiyor. Hükümetin, özellikle Tayyip Erdoğan’ın toplumun hafızasındaki devrimci 1 Mayıs, devrimci Taksim imgesini kazımak istediğini biliyoruz. Bunlar istenebilir ama bunun yolu halkın rızasını almak olabilir. Halka meydan dayağı atmak, halkı gazlamak, Taksim’i koruyayım derken İstanbul’u cehennem gününe çevirmek olmaz.

HDK’nin, tüm bileşenleri ile 1 Mayıs’ı şenlik olarak geçirme kararında olduğunu bildiren Kürkçü, “İstanbul Valiliği ve İçişleri Bakanlığı’nın kararımızı ciddiyetle değerlendireceğini ve halkın iradesi yönünde karar vermesi ummak istiyoruz. 1 Mayıs alanı halkın alanıdır, bir güvenlik gücünün kışlası olmamalıdır. Her yıl 1 Mayıs’ta 1 Mayıs alanında bir polis bayramı kutlanması uygulamasına son verilmeli. Burası işçilere terk edilmeli” dedi.

“İçi sınıfıyla yan yana olacağız”

HDK Eş Sözcüsü Sebahat Tuncel ise konuşmasına, Ezidilerin bayramı Çarşema Sor’u kutlayarak şunları söyledi: “Bu bayramda da Ezidilerin yanında olacağız. Ezidilerin son dönemde IŞİD saldırıları karşısında yaşadıkları katliam girişimi özellikle Ezidi kadınların yaşadıkları katliam girişimleri ve yaşadıkları sorunlara kayıtsız kalmadığımızı bilmelerini istiyoruz.”

İşçi sınıfıyla yan yana olacaklarının vurgusunu yapan Tuncel, “Onların mücadelesini sahipleniyoruz. İşçiler emekçiler içerisinde örgütlenmek ve bu mücadeleyi geliştirmek için 4 yıldır alandayız, mücadele ediyoruz. Emek meclisini kurduk, HDK olarak bu noktada, işçi sınıfı ile dayanışma içerisindeyiz. Türkiye’de uygulanan neoliberal politikalar sonucu, işçilere emekçilere uygulanan politikalar sonucu uygulamalardan tutalım da, iş yerindeki mobbing uygulamalarına kadar, yine istihdam alanında yaşanan sorunlara kadar birçok tartışma yürüttük.

Bu tutumun işçilere ve emekçilere karşı bir saldırı olduğunu belirten Tuncel, “Türkiye’de işçiler emeğinin karşılığını alamıyor, esnek çalışma dayatılıyor, güvencesiz çalışma dayatılıyor. Bir yanda da, işsizlik oranları gün geçtikçe artıyor.

“Gün işçilerle dayanışma günüdür”

1 Mayıs’ın işçi sınıfı ile dayanışma günü olduğunu söyleyen Tuncel, “Bazı sendikalar patronun ve iktidarın yanında olmayı tercih ediyor. Buradan onlara da çağrı yapıyoruz. Onların yanı işçilerin ve emekçilerin yanı olmalıdır egemenlerin değil! Gün işçi sınıfının yanında olma günüdür. Türkiye’de ve Kürdistan’da herkesi sokakta olmaya davet ediyoruz” dedi.

Tuncel son olarak şunları söyledi: “1 Mayıs’ta da tüm bileşenlerimizle işçi ve emekçilerle birlikte sokaklarda olacağız. İstanbul’da da sendikaların kararının yanındayız.”

Konuşmaların ardından toplantı son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu