Güncel

HDK | “1915’ten Beri Yara Kanamaya Devam Ediyor”

Halkların Demokratik Kongresi Halklar ve İnançlar Meclisi  Süryani Katliamına dair bir açıklama yaparak, "Halkların birlikte mücadelesi sınırsız, sınıfsız yaşamı inşa edecek." urgusu yaptı.

HDK Halklar ve İnançlar Komisyonu  “1915’ten Beri Yara Kanamaya Devam Ediyor” başlığı ile yaptığı açıklamada,Bundan tam 106 yıl önce çeşitli bahaneler ileri sürerek bu coğrafyanın kadim halklarına katliam ve soykırım yapıldı.

İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin aldığı kararlar doğrultusunda Ermeni aydınları ve daha sonra tüm gayrimüslim halklara karşı sistematik ve bilinçli toptan yok etme politikaları izlendi ve uygulamayakonuldu. Binlerce yıldır Anadolu ve Mezopotamya’da yaşayan Süryaniler kılıçtan (seyfo) geçirildi.” şeklinde başladı.

Açıklamanın devamında, “Mezopotamya’nın en kadim halkı Süryaniler ticaret, tarım, hayvancılık ve sanatla uğraşırlardı.” denilerek, “Bu topraklara zenginleşmesine katkı sağlamışlardı. Ancak buna rağmen İttihat ve Terakki zihniyeti onları bu topraklardan sürdü” denildi.

Süryanilerin meydanlarda, çalılıklarda, derelerde, evlerde, ahırlarda en acımasız şekilde katledildiğini dile getiren Komisyon, “Mallarına el konuldu. Din görevlileri ateşe atıldı. Gençleri öldürüldü. Kızları toplanıp zorla eş yapıldı. Binlerle ifade edilebilecek nüfusa sahip bir halk, yok edilerek sayıları tespih taneleri kadar azaltıldı. Kurtulanlar ya zorla Müslüman oldular ya da göç etmek zorunda bırakıldılar. Az sayıda Süryani de, birlikte yaşama inananların gayreti ile kurtuldu. Ancak bu kurtulanlar rahat yüzü görmedi. Bugün Şırnak’ta Şimuni Diril’in cesedinin dere yatağında bulunması ve Hürmüz Diril’in hala kayıp olması Seyfo’nun sona ermediğine işaret eden acı bir örnektir.Halkların tarihini acıyla, katliamla değil bir arada yaşamın değerleriyle anacağımız yarınlar için hala mücadele etmemiz gerektiğinin göstergesidir” dedi.

Açıklama, “Seyfo asla unutulmayacak ve unutturulmayacaktır. 1915 yılında Seyfo’da öldürülen Süryanileri saygıyla anıyoruz. Bütün dünyada bir daha soykırımların yaşanmaması için halklar birleşmeli ve mücadele etmelidir. Soykırım suçu işleyen devletler ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda mutlaka bedel ödemelidir. Halkların birlikte mücadelesi sınırsız, sınıfsız yaşamı inşa edecek” şeklinde sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu