Güncel

HDK: Düşüncelerinle, mücadelenle sen de aramızdasın biliyoruz

HDK, Vedat Türkali'yi ölümünün 4. yılında andı

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kültür Sanat Komisyonu, yazar Vedat Türkali’yi ölümünün 4’üncü yıldönümünde yaptığı yazılı açıklamayla andı. Açıklamada, Vedat Türkali’nin yazılarından kesitler verilerek, “Haramilerin saltanatını yıkmak için yazdı. Yalnızca yazmadı. Barış, demokrasi ve emek mücadelesinde hep cephedeydi. ‘Sadece okumaya yarıyorsa kitaptan iyi afyon yok!” ifadelerine yer verildi.

“Saygı ve özlemle anıyoruz”

Türkali’nin yazdıkları gibi mücadelenin içinde olduğu belirtilen açıklamada, “Resmi tarihte tek satır bile yer almayacak bir tarihi yazdı. Döneminin tanıklığını yaparak bugüne ışık tuttu. ‘Yolunu hiç sapmadan’ bitirdi… ‘Devrimcilikte emeklilik hakkı’ olmadığını biliyordu. ‘Bu ülke kocaman bir cezaevi’ olsa da bunu değiştirmek için, barış için, demokrasi için, halkların mutluluğu, eşitliği için kavga verdi. Son nefesine kadar” diye belirtildi.
Açıklamada şöyle denildi: “Gelecek dehşetli güzel günlere inanıyoruz… Bunun için mücadele ediyoruz. Düşüncelerinle, mücadelenle sen de aramızdasın biliyoruz. Yumruğunu kaldırmış fotoğrafın gülümseyerek bakıyor, bize. Yanımızdasın. Yaşama, yaşamlarımıza değer katan Vedat Türkali’yi aramızdan ayrılışının dördüncü yılında saygı ve özlemle anıyoruz.”
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu