Güncel

HDK Emek Meclisinden 2 işçi direnişine ziyaret!

HDK Emek Meclisi, işlerine dönmek için mücadele eden Kenan Güngördü ve Cargill işçilerini ziyaret etti.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Emek Meclisi, Zeytinburnu Belediyesi’nde KHK ile işten çıkarılan 537 gündür çeşitli yerlerde eylemini sürdüren Kenan Güngördü’yü ziyaret etti.

HDK Emek Meclisi, Güngördü’nün ardından Bursa’nın Orhangazi ilçesinde bulunan Cargill Fabrikası’nda Tek Gıda-İş Sendikası’na üye oldukları için işten çıkarılan 14 işçiyi, İstanbul Ataşehir Palladium Tower’da bulunan Cargill Genel Merkezi önündeki eylem yerinde ziyaret etti.

İşçi sınıfı için uzun süren eylemlerin önemine değinen HDK Emek Meclisi üyesi Veysel Arslan, “Sendikal haklarımızı, anayasal haklarımızı kazabilmek için işçilerin örgütlü bir şekilde mücadele etmesi gerekiyor” dedi.

Türkiye’deki ekonomik kriz ve işsizliğe dikkat çeken Arslan; “Uzun süredir işçi sınıfı ekonomik kriz ile boğuşuyor. Açlık sınırının altında ücretlere çalıştırılıyoruz. Enflasyon ve zamlar işçinin geçim derdini daha çok artırıyor” diye konuştu. Arslan, birçok işçinin sendikalı olduğu için işten çıkarıldığının altını çizerek, meclis olarak işçilere her konuda destek olacaklarını söyledi.

Cargill İşçi Komitesi Örgütlenme Sorumlusu Suat Yerlikaya ise Cargill direnişine başlarken aldıkları kararları sonuna kadar uygulayacaklarını dile getirdi.

Karlıkaya, “Burada direnen sadece 14 Cargill işçisi değildir, işçi sınıfının mücadelesidir” diye belirtti. Türkiye’de yasaların işçiyi korumadığına dikkat çeken Karlıkaya, “Yasalar işçiden değil patrondan yana. Patronlar işçilerin haklarına saygı duymayı öğrenmesi gerekiyor” diyerek işleri kendilerine iade edilinceye kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.  (Haber Merkezi)

Kaynak: etha

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu