Güncel

HDK, katledilişinin yıl dönümünde Musa Anter’i andı

Açıklamada, "100 yaşında bir çınarı katledilişinin yıldönümünde saygıyla ve özlemle anarken her zamankinden daha fazla minnet duygusu içindeyiz.” denildi

HDK Basın Yayın Komisyonu, Musa Anter’in katledilişinin 28’inci yıldönümüne ilişkin yayımladığı mesajda, “Apê Musa’nın düşüncelerini yaşatmak kadar onu katleden karanlığı koruyanlardan hesap sormak, adalet arayışının bir parçası olmak da geride kalan herkesin sorumluluğudur” ifadelerini kullandı.
Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Basın Yayın Komisyonu, 20 Eylül 1992’de Diyarbakır’da katledilen Musa Anter’in yitirilişinin 28’inci yıldönümüne dair mesaj yayımladı. “Musa Anter, Kürt basınının uzun yıllardır yürüyüşünü sürdürmekte olduğu o meşakkatli yolda, deyim yerindeyse, kendi başına bir kuşaktır” denilen mesajda, özgür basın geleneğinin, Apê Musa’nın kalemini elden ele aktardığı ifade edildi.

‘Adalet arayışı herkesin sorumluluğudur’

Apê Musa’nın fikirlerinin, ideallerinin ve cesaretinin yaşamdan, insani değerlerden, adaletten yana olan herkesin hafızasında canlı durduğu kaydedilen mesajda, şunlar belirtildi: “Diyarbakır’da gündüz katıldığı kültür sanat festivalinin ardından akşam saatlerinde, Seyrantepe Mahallesi’nde JİTEM tarafından katledilen Musa Anter’in ölümünün nasıl bir politikanın parçası olduğu elbette ki biliniyor. Ancak birçok faili belli cinayet gibi bu cinayet de hâlâ aydınlatılmayı beklemekte. Musa Anter’in katledilişini açıklığa kavuşturmak demek 90’lı yıllardan bu yana işlenen birçok gazeteci cinayetinin önündeki perdeyi kaldırmak demektir. Bu nedenle Apê Musa’nın düşüncelerini yaşatmak kadar onu katleden karanlığı koruyanlardan hesap sormak, adalet arayışının bir parçası olmak da geride kalan herkesin sorumluluğudur.

Saygı ve özlemle anıyoruz’

Onurlu bir gazeteci, güçlü bir bilge olan bu koca çınarın, Apê Musa’nın katledilişinin üzerinden 28 yıl geçti. 2020 yılı, başladığı andan bu yana ne doğanın ne de insanlığın başına pek de iyi şeyler getirmedi. Ama bu yılın Apê Musa’ya kıymet verenler için özel bir anlamı var: Bu yıl aynı zamanda Apê Musa’nın 100. yaşını kutluyoruz. 100 yaşında bir çınarı katledilişinin yıldönümünde saygıyla ve özlemle anarken her zamankinden daha fazla minnet duygusu içindeyiz.”
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu