Güncel

HDK, Suriye’deki alevi katliamını kınadı

Mersin: Suriye’de yapılan alevi katliamına yönelik tepkiler devam ediyor. Mersin’de HDK İnanç Komisyonu, Suriye’nin Ma’an köyünde yaşanan alevi katliamını protesto etti.
HDK İnanç Komisyonu’nun Özgür Çocuk Parkı önünde yaptığı basın açıklamasını kitle adına komisyon sözcüsü Sercan Eryılmaz okudu. Suriye’de, son üç yıldır Alevilere, Şiilere, Araplara ve Kürtlere büyük acıların yaşatıldığını belirten Eryılmaz “Öldürdükleri Alevilerin evlerinin çatısına çıkarak “onları Müslüman yaptık” diye haykıran katilleri ve bu katliamı kınıyoruz. Bu katliamın siyasi ve fiili sorumluları er ya da geç insanlık suçu işlemekten uluslararası alanda ceza mahkemesinin önüne çıkarılmalıdır” dedi.
AKP iktidarının ve Başbakan’ın bu katliam karşısında suskun kalmasının Alevi karşıtlığı üzerine kurgulanan Suriye siyasetinin devamı nitelikte olduğunun vurgulandığı açıklamada; katliamları yapanlara lojistik destek verilmesinden vazgeçilmesi çağrısı yapıldı.
Eryılmaz tarafından okunan açıklamada; Müslümanlara, katliam karşısında suskun kalınmaması çağrısı yapıldı. Son olarak “Rojava’da farklı halkların demokratik ve eşit bir gelecek için kendilerini yönetmeye başlamaları, d3emokratik özerklik uygulamaları, yani halkların eşitliği ve barışı Suriye’nin de bizlerin de umududur” denildi.
Katil ABD, Ortadoğu’dan defol”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Bijî bratiya gelan” sloganlarının atıldığı açıklamaya Mersin Cemevi, BDP Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Sibel Yiğittekin, BDP PM üyesi İnan Kızılkaya da katılarak destek verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu