Güncel

HDK’dan Son Saldırılara Karşı Protesto

Bursa: Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Bursa İl Meclisi, 28 Haziran günü (BDP-EMEP) il binasının önünde, egemen sistemin temsilcisi AKP hükümetinin son dönemlerde yapmış olduğu saldırı politikalarını basın açıklaması eylemi gerçekleştirerek protesto etti.

Açıklamada son dönemde, başta KESK’e yönelik gözaltı ve tutuklama terörü olmak üzere, yaşanan saldırılara vurgu yapıldı. Açıklamanın devamında “Sanatçılar, gazeteciler, akademisyenler, sendikacılar, hukukçular, doktorlar hakarete uğruyor; tiyatro, müzik, sinema, basın, sanat, bilim ve yaratıcılık yok ediliyor. İşçi ve emekçiler baskı altında. Kadınlar ikinci sınıf insan olarak tanımlanıyor; bir kadın hakkı olan kürtaja yasak getiriliyor. Gençler hedef tahtasında 4+4+4 eğitim sistemi ile toplum karanlığın ve karmaşanın girdabına sürükleniyor. Sendikal hak ve özgürlükler, basın, düşünce ve örgütleme özgürlüğü tarihin en karanlık dönemini yaşıyor.” denildi.

Açıklamada Uludere’de yaşatılan katliama değinilerek, hükümet ve emrindeki silahlı kuvvetlerin göz kırpmadan işledikleri bu cinayetin sorumluluğunu üzerlerine almadıkları gibi suçu “terörist” ilan ettikleri köylülerin üzerine atmaya, eğer olmazsa unutturmaya ve tarihin tozlu raflarına kaldırmaya çalıştıkları dile getirildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu