Güncel

HDP Adayları DİSK’i Ziyaret Etti

İstanbul: Bugün HDP İstanbul Belediye Başkanı Adayı Sırrı Süreyya Önder ve Eş Başkan Adayı Pınar Aydınlar DİSK bir ziyaret gerçekleştirdi.

Kani Beko ziyaret için teşekkürlerini ilettikten sonra belediyeler yasası hakkında bilgi veri. Kani Beko, Belediyeler yasasındaki açıktan ötürü belediyelerde artık yüzde 80 taşeron işçinin çalıştığını söyledi. Taşeron çalıştıran işçiler hakkında sendikal haklarının kullanamaması, iş sağlığı ve iş güvenliği kurallarının geçerli olmamasından kaynaklı çalışma koşulları güvenlikli olmadığını ifade etti. Beko, “Taşeronun olmadığı yerde yolsuzluk olmaz çünkü ihale olmaz”. dedi.

Beko, “Demokratik sosyal özgürlükçü ve eşitlikçi anayasanın ihtiyacı tamda bundan doğuyor. Her ne kadar biz anayasal düzenleme komisyonunda artık olamasak da disk olarak takipçisiz” dedi.

Beko çözüm sürecine dair Beko, “Bu ülkede her zaman Kürt sorunu vardır ve ne isyanla ne de inkârla çözülebilir. Karşılıklı barış yaratılana kadar herkes taşın altına elini sokmalıdır.” dedi. 1 Mayısta bizleri buradan çıkarmayanlar 1 Haziranda başlayan ayaklanmada 7 mücadeleci arkadaşımız katlet. Polisleri kahraman ilan eden kişiler 17 Aralık operasyonundan sonra aynı polisleri görevden aldı. Bizler böyle bir diktatör karşısında omuz omuza mücadele etmeliyiz.” dedi ve 13 Şubat ta DİSK’in kuruluş yıldönümü etkinliğine davet etti.

Pınar Aydınlar, “Zulmün olduğu her yerde isyan meşrudur” diyerek birlikte mücadele etmenin öneminden bahsetti. Göğün yarısının kadın olması şiarıyla çalışmaları yürüteceklerini ifade etti.

Sırrı Süreyya Önder, “Belediyelerde başlayan taşeron sistemi kadar büyük bir eziyet görülmemiştir. Hindistan’da karın tokluğuna çalışmaları taşerondan daha iyi çünkü bu ülkede insanların % 59’u açlık, %70’i yoksulluk sınırının altında yaşıyor, dedi. İşçilerden oluşan bir parti olma özelliğini taşıyan HDP taşeron sistemine karsı emek örgütleriyle birlikte mücadele edecektir” dedi.

Gezi direnişi sürecinde hükümet ve İstanbul belediyesi halka sormadan bir durağın yerini bile değiştirmeyeceğiz diyerek zaten yenilgiyi kabul ettiklerini ifade edere, “Bizim zaferimiz o zaman başladı” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu